Построен на прага на пустинята Сахара, през Тимбукту преминавали керваните, натоварени със злато, сол, слонова кост и роби, търгуващи със Северна Африка и Европа. Вероятно е наречен на жена от племето Туарег – Тимбукту означава „кладенецът на Букту“.
Легендата за построяването на град Тимбукту разказва, че в древни времена Дяволът отправил предложение на човека да стане негов последовател, но човекът избрал да следва Бог. Тогава Дяволът решил да му отмъсти и направил най-ценния метал за човека – златото. И хората като обезумели започнали да се избиват един-друг, за да се сдобият с жълтия метал. Цялото злато на човечеството се съхранявало в Тимбукту, пазено от храбри воини. Ако някой успеел да открадне злато, убивали го и заедно с него погребвали и златото. В тези времена в Тимбукту се заселили 333 велики учители, които притежавали цялата мъдрост на света. Години наред в града прииждали хора в търсене на злато и богатства, но никой не потърсил знанието на мъдреците. Тогава учителите решили да скрият златото от алчните очи на хората и създали двойник на града, в който свободно можел да пребивава всеки, зажаднял за ценния метал, но вместо злато, под краката му щяло да има само пясък...
Още за невероятния Тимбукту, за красивите му джамии, за Университета и богатата му библиотека, можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.
6 юни
Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..
В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..
В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..
Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..
И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..
Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..
Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..