Ако можех да имам едно
магазинче със две полички,
бих продавал... познайте какво?
Надежда! Надежда за всички.
Има ли някой, който да не разпознава автора на това стихотворение? Да, Джани Родари е. Тъкмо той. Съвсем между другото, първият си хонорар за преведена книга Джани Родари получава именно от България – за „Приключенията на Лукчо“. Написал е много други прекрасни произведения, с които израстват децата по целия свят: „Приказки по телефона“, „Джелсомино в страната на лъжците“, „Дворецът за чупене“, „Пътешествието на синята стрела“, „Невидимият Тонино“, „Теменужка на Северния полюс“, „Космическото пиленце“ и др.
Носител е на наградата „Андерсен“.
Автор на драматизацията на „Продавач на надежда“ е Димитрина Лещарова. Тя ни разказва за Пиеро, който е тъжен. И среща точно когото трябва – един странен продавач, който притежава едно още по-странно магазинче. Уж било препълнено с различни играчки, а се оказва съвсем празно. Но само на пръв поглед. Всъщност магазинчето е пълно с приказки. Купувачите тук могат да променят приказките, дори да им съчиняват добър или лош край. Но чували ли сте приказка, в която лошото побеждава? Не бива да има такава приказка. Въпреки това купувачите имат право да избират своята приказка. Пиеро прекарва много интересно време в магазинчето, но накрая решава, че няма да остане там, за да продава надежда заедно с продавача. Ще отиде в истинския свят, за да каже на хората, че всяка приказка има различен край – труден или лесен. И всеки човек трябва да избере своя – така, както му харесва.
Вие какво бихте избрали?
Помислете си, след като посетите магазинчето за надежда тази събота (4 юли) рано сутринта – от 7.15 часа.
Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..
В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..
В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..
Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..
И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..
Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..
Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..