Какви са проблемите пред икономическия растеж в Европа според Лешек Балцерович

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

България се справя доста добре с кризата, каза Лешек Балцерович на публична лекция, която изнесе в София на тема „Проблеми пред икономическия растеж в Европа”. Балцерович е бивш вицепремиер и финансов министър на Полша. До 2007 година оглавява централната банка на страната. Той е един от водещите полски икономисти, известен най-вече с плана „Балцерович”, целящ да съживи бързо икономиката на Полша във времената на преход.

Според професора, бедността на държавите се дължи на лошите режими и на диктаторите, а слабият икономически ръст е най-вече поради слабите институции и неправилните политики на банките в дадени страни. „Печатането” на пари от Европейската централна банка не е решение на проблемите и не може да спаси Еврозоната в дългосрочен план. Балцерович е на мнение, че Брюксел не може да замести националните правителства, ако става въпрос за справяне с икономическата криза.

Голям проблем в Европа според икономиста е неравенството между индивидите. Повече по темата казва професорът:

Има разлика във възможностите за развитие на различните индивиди. Трябва да постигнем равенство на възможностите. Това означава, че хора с еднакви възможности, от гледна точка на талант и т.н., трябва да имат равен шанс да се развиват професионално. Не е задължително това да се отнася и за личния им живот. Разбира се, това е много трудно за постигане. Но е нещо хубаво. Това, че някой има връзки в политиката например, не трябва да действа по-благоприятно за него. Осъществяването на тази идея би повлияло добре икономиката. Това означава, че повече хора ще се развиват на високи позиции, ако ги бива за това. А каква е идеята за равностойни доходи? Никой не знае, защото това не може да бъде определено. Желанията за равни шансове за развитие могат да се дефинират, но не и равностойните доходи. Винаги можем да се борим за повече равенство.

Балцерович допълни, че и бюрокрацията е важен проблем пред развитието на която и да е държава в световен план.

Професорът каза, че е привърженик на плоския данък и одобрява политиката на България да се бори с кризата, чрез въвеждането му. Прогресивният данък не е добър икономически стимул, според него. България се справя с икономическата криза доста добре в сравнение с останалите държави в Европейския съюз и влизането й в Еврозоната няма да има сериозно отражение върху националната икономика, а по-скоро ще е по-важно от политическа гледна точка, коментира Балцерович. Той подчерта, че страната се радва на стабилност на валутата и ниска инфлация, а също и на добре структуриран Валутен борд, което  е много важно по време на криза.

Икономистът обърна специално внимание на дълга и каза, че той расте бързо, но засега в България той е на едно от най-ниските нива в Европейския съюз. За да се поддържа стабилността, дългът трябва да остане на ниски нива. Държавата би трябвало да намалява разходите, а не да увеличава данъците. Необходимо е да се направят реформи в съдебната система, да се подобри бизнес средата, а корупцията да се ограничи максимално. Важно е средствата, получени от Европейския съюз, да не пречат на реформите. Не бива да се разчита само на тях.

Балцерович обърна внимание също на кризата в Украйна и коментира, че според него засега тя няма пряко влияние върху Европа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10