В един от най-красивите ренесансови дворци на Италия, Палацо Дукале в Урбино, има вълшебна стая – студиото на херцог Федерико да Монтефелтро. Тук, с помощта на оптическата илюзия, която създават изображенията по стените, човек вижда неща, каквито реално няма в тази стая.
Използвана е особена техника – изкуството на интарзията, при която парченца дърво с различна форма и големина изграждат мозаечна картина, която изглежда релефна. Така в празното студио на Монтефелтро се създава усещането, че стените са покрити с рафтове, пълни с книги, учебни пособия и оръжия и че по земята има пейки, на които са поставени различни музикални инструменти.
В голяма, плетена клетка, изобразена на една от стените, двата папагала изглеждат като живи, а до тях е нарисувано бюро, към което ти се иска да посегнеш. Зад полуотворени вратички от дървена дантела надничат седемте символа на свободното изкуство. Те, всъщност, са кръгът науки, смятани в антична Гърция, Древен Рим, а и в Средновековна Западна Европа, за стъпало към изучаването на философията. Това са граматика и риторика, диалектика, аритметика, геометрия, астрономия и музика. Наричали ги „свободни“, защото били достойни за свободния човек, за разлика от заниманията, които изисквали физически труд.
Още за приказния дворец на покровителя на науката и изкуството Монтефелтро, можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.
Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..
В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..
В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..
Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..
И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..
Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..
Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..