Тогава не се говореше за Св. Валентин. Моите младини са отпреди Втората световна война. След това – военни години. Съвсем други бяха проблемите на младежите тогава. Любовта е вродено чувство – като да си гладен, или да ти се пие вода. Майка ми се е оженила през 1924 година. Тя си направила рокля с ¾ ръкави. Свекърва й дошла на гости и й казала: „всичко ти е хубаво, обаче не е редно да си с такива къси ръкави, да се вижда кожата. Разумните граници са различни във всяка епоха, както и нормите в етиката и естетиката.
След много твърдения от сорта на „О, ние сме твърде възрастни за любов, времето ни е минало“ при мен се спряха дядо Кольо и съпругата му. Ето какво казаха те за любовта.
Любовта не може да се разглежда в тесен смисъл. Любовта е всемирна. Тя не може да е само към един човек. Това е само една частица от нея. Любовта е навсякъде и във всичко. Празникът нека си го има, но трябва да знаем, че това е само частичка от цялата вселена.
Иван Сапунджиев, продавач в антиквариат, ме шокира с гледната си точка за любовта, а после, с радост на лице, си спомни вълнуващо юношеско изживяване:
Любовта е преходна. Хората пеят песни за вечна любов. Вечна любов няма. Всичко свършва. Имах приятел, който, като бяхме на по 15-16 години, през лятната ваканция, беше влюбен в момиче, което живееше на 40 километра от нас. Тогава нямахме пари и отидохме при нея пеша. Два дни ходихме пеша. Като отидохме, баба й и дядо й я бяха скрили. Не я пускаха. Между тях се получи, но след време.
Археологът д-р Боян Думанов беше следващата „жертва” на любовния ми разпит. Ето какво каза той за Св. Валентин:
Хората трябва да се уважават всекидневно и да показват привързаност един към друг, колкото се може по-често. Нещо, което е без почва в България, трудно вирее. Българите не успяха да възприемат нещата, които им бяха натрапени през последните 70 години. Какво усвоихме от социализма? Някой разбра ли неговия смисъл? Не. Усвоихме само негативите от този строй. По същия начин не приемаме позитивно нещата, които ни дава днес западната култура. Скептични сме към тях. Искаме да извлечем материална полза, вместо да се възползваме от духовната страна.
И за позитивен финал на деня ми се запознах с веселия Димитър Ангелов, който разказа как са се забавлявали влюбените младежи през 60-те години:
Нещата бяха по-затворени. Имаше купон с магнетофон, музика и танци. Няма значение дали празникът е католически или християнски. Аз съм на принципа – щом е празник, трябва да се празнува. Все пак са положителни емоции. В момента чакам да излезе решението ми за пенсия, след като е готово, тогава ще правим любов.
Аз вече получих курабийка с надпис „Обичам те“ и глазура от марципан. Това е сладост за небцето, а сладост за сърцето е споделената любов. Хората не бива да се срамуват да разпространяват любовта и да говорят за нея. Тя не е само в „харесванията“ и картинките във Фейсбук. Ако искаме, може да е навсякъде. Честит Свети Валентин и Честит Трифон Зарезан! Важно е да има любов не само на 14 февруари, а всеки ден. Като се замисля, и по чаша вино всеки ден пак не е никак лошо.
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..