В плосък съд се изсипва малко вода, смесена с животинска жлъчка, за да се повиши плътността на водата. После в течността се капват разноцветни бои и цветът им не се разпръсва във водата, а остава като плаващи островчета на повърхността. Очертанията на фигурите сменят посоката си, когато майсторът ги „среши“ с гребен – гладка дървена дъсчица, с набодени в нея игли…
Изкуството на рисуване върху вода, ебру, е много старо. Още през Х век в Китай използвали паста от ферментирало брашно или мед от рожкови, смесена с различни на цвят мастила. Върху пастата поставяли лист хартия и фигурите се отпечатвали върху нея. Така запазвали нарисуваното. В Япония пък, гадаели на „плаващо мастило“ – цветните фигури им напомняли за човешки и животински изображения. През XV век ебру достига до Тюркистан, по-късно до Иран и Турция.
Думата „ебру“ означава „облак“, а също и „водна повърхност“. На чудновати цветни облаци приличат причудливите фигури, които художниците оформят със своите четки, изработени от изсъхнал клон на розов храст, с връхчета от конски косми.
Изображенията се запазвали не само като отпечатък върху хартия, изработена от дървесна каша, но и върху плат и керамика. Първоначално създателите на ебру просто се стремели да наподобят жилките на мрамора, но по-късно произведенията им се превърнали в истински картини. Чрез тях те изразявали красотата и необятността на Вселената, нейното многообразие и променливост, а също и сложния ход на човешките мисли. Художниците не подписвали своите творби – те смятали, че просто са успели да уловят частица от невероятната природа.
Още за това древно изкуство можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.
Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..
В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..
В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..
Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..
И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..
Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..
Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..