Трима приятели – млади, амбициозни и вдъхновени, сбъдват мечтата си да откриват нови хоризонти пред търсещите хора. В началото на месеца те отвориха Международен образователен бизнес център в родния си Гоце Делчев и вече преследват голямата си цел да подготвят бъдещите лидери на страната ни, от които толкова се нуждаем.
Братята Георги и Мариян Темелкови и Андрей Илиев се образоват в наши и западни университети и едновременно с това мечтаят за собствено училище, чиято енергия да привлича хора в търсене на себе си и учители, които да им помагат да открият своето призвание. Десет години по-късно градската минерална баня е превърната в академия за лидери и първите й възпитаници вече се обучават в програми като „Започване на бизнес”, „Управление на времето и стреса”, „Избор на специалност и университет”, „Бизнес от вкъщи”. Георги Темелков казва, че знанията в академията, която е към Международния образователен бизнес център, не могат да се придобият в университетите.
Когато човек учи в университета, той няма никакъв практически опит и обучението преминава в сухо поднасяне на информацията. Докато в Лидер академията ще преподаваме най-вече чрез личен пример. Това убеждава хората, че успехите могат да се постигнат, стига да има воля и желание. Така, чрез опита на успелите личности, които ще каним за лектори, ще преследваме нашите цели.
Един от тях – генералният мениджър на „Вайбър” за Централна и Източна Европа Атанас Райков, присъства на откриването на образователния център и изнесе лекция за конкуренцията в ерата на глобалната икономика на знанието. Изобщо в лидерската академия ще налагат идеята за менторството като условие за успех.
До всеки успял човек стои ментор – казва Георги Темелков. – За съжаление, у нас това все още се възприема като абстракция, която не искаме да променим. Но ако започнем да помагаме на младите хора чрез личен пример, те по-лесно ще възприемат идеите и ще осъществяват своите цели. И именно това е задачата на менторството – да подсказва, а не да дава само заповеди.
Програмите в образователния център са адресирани към две основни групи – младежи, които си търсят университет и бизнес ориентираните хора.
Програмите са насочени към личностното развитие и най-вече да помогнем на младите хора да разберат какво искат от живота след като завършат училище. Другото направление е бизнес развитието – когато човек е завършил образованието си и вече работи, но иска да постигне повече. В този случай нашата цел е да го направляваме така, че той да открие своя път. Това не са конкретни програми като в университетите, а по-различни и разчупени. Идеята ни е да извадим човека от неговата среда, от зоната му на комфорт и чрез преживяване и обучение да може да открива нови неща и да постига резултати.
Георги Темелков добавя, че успешните млади хора трябва да познават целите си, да пожертват част от времето си и да поемат отговорност за действията си. Той смята също, че образованието ни се нуждае от промяна:
Нашата идея е да направим по-близки връзките между обществото, образованието и бизнеса. Да сближим тези кръгове, които в момента са раздалечени един от друг и нямат достатъчна комуникация помежду си. Виждате, че университетите имат редица специалности с много студенти, но за завършващите няма реализация и това е един от основните проблеми. Затова целта ни е да скъсим дистанцията между висшите учебни заведения и бизнеса. Да предотвратим студентите да губят време и пари, като ги насочваме към специалността, с която ще успеят в своята сфера. Именно това е личностното ориентиране и ние искаме да го популяризираме сред младите хора, за да установим истинските им нужди, а не какво им препоръчват родители и познати.
Първоначално обучението в образователния център ще се провежда само през почивните дни на седмицата. Постепенно дейността ще се разширява, като по-далечната цел е в края на курсовете хората да бъдат наемани направо от работодателите.
Снимки: личен архив
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..