Светлозелените чашки са типичен пример за корейския начин на изработка на порцеланови съдове - един от най-старите в света заедно с китайския. Цветът им се дължи на селадонита, известен още като железен силикат.
Отначало, през VII-IX век (периодът Сила) керамиката се правела в по-обикновени цветове и форми и имала ненатрапчива украса. Най-разпространена била глазурата в светлозелено и бяло. Заради навлизащия с пълна сила будизъм, върху съдовете се изобразявали само природни картини, птици и животни, като най-често се срещало свещеното за будистите цвете лотос. В глазурата на някои от съдовете нарочно се добавяло стрито на прах желязо, за да се получи блясък след изпичане и да има метални отблясъци. Останалите съдове били матови. Съдовете се изпичали по различен начин и при различна температура.
Между X и XIV в. започва „Златният век” на корейския порцелан. Към характерните орнаменти се добавят релефни линии, правоъгълни фигури и насекоми, а глазурата освен светлозелената, вече може да бъде кафява и почти черна. Съдовете най-често приличат на големи широки при отвора бутилки и различни купи - големи, дълбоки, по-малки или плитки. Правели се също и богато изрисувани кутии за козметика и бижута и вази във формата на диня.
През XV в. под влиянието на китайските техники започнали да се използват и наситено сини (кобалтови) глазури.
Повечето от произведения в Корея порцелан се изнасял за Япония. Интересът към него бил толкова голям, че японците отвличали корейски грънчари заедно със семействата им, за да работят на острова.
Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..
В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..
В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..
Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..
И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..
Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..
Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..