Само на около 70 километра от София, в село Осиковица, се крие едно райско кътче, където човек наистина може да забрави ежедневните си грижи, да се порадва на песента на птичките и да се слее с природата. Това кътче се нарича Природен парк „Небесните пасбища“. Паркът е необикновен, защото не само съхранява природните блага, но и пресъздава редица приказни светове.
Там човек може да се срещне с Мечо Пух, да се изкачи по стълбата към Рая, да пие чай в къщата на бабата на Червената шапчица и да мине по Седемте моста на любовта. Но трябва да се внимава, защото съвсем близо, зад листата на дърветата, се крият вещици, магьосници и баскервилското куче. Това са само част от забавленията, които очакват посетителите. Десетки масички и столчета са пръснати наоколо, има също люлки, различни старинни съдове, бъчви, герои от всякакви приказки, табели с древни философски мисли, кътчета, посветени на български творци и стрелки, отвеждащи в различни посоки.
Всичко това съществува благодарение на д-р Васил Ангелов, който преди години превръща своите земи в хармонично място, достъпно за всички хора и то напълно безплатно.
Светът и най-вече младите хора на България осъзнават другия смисъл на живота, а не този, съсредоточен в богатството, парите и властта. Аз правя всичко с много любов към човека и ми е леко и приятно. Радостта и благодарността, които получавам, са голямото ми възнаграждение. Харесва ми да давам безкористно на всички. Сега ще станат 10 години от началото на изграждането на парка, а посещенията растат всеки ден. Идват както много българи, така и чужденци – коментира д-р Ангелов.
Името на природен парк „Небесните пасбища“ е заимствано от едноименния роман на Джон Стайнбек. По този начин създателят на парка иска да акцентира върху единението на човека с природата и уверява, че това е точното място, където можеш да се спасиш от напрежението на големия град и да се докоснеш до небесното. В средата на приказните светове се издига каменният храм „Св. Василий Велики”, построен едва за 3 месеца. Дълго време там нямало камбана и се използвала сувенирна камбанка, но днес храмът разполага с истинска. Много от посетителите вярват, че мястото има лечебни сили.
Друга идея, която е заложена тук, е да се провокират децата да четат книги, да се запознаят отблизо с приказните герои, които виждат в парка. Според Васил Ангелов и възрастните имат нужда да се върнат към книгите, защото напоследък са се отчуждили от тях, а това е жалко.
В началото ние сме сложили словото, знанието и училището, а след това – вярата, която е поддържала живота на земята толкова години. Но това, което хората успяха да комерсиализират и загубят, е любовта. Сега тя е насочена към власт и пари. Затова сложихме Седемте моста на любовта, любовта към всичко и към всеки – казва още д-р Ангелов.
В бъдеще предстои паркът да бъде доизграждан и да се появяват нови и нови интересни неща, а вече фигуриращите да бъдат усъвършенствани и естетизирани. До момента това се случва благодарение на усилията на семейството на д-р Ангелов и на добросърдечни дарители. За „довиждане“, създателите на това чудно горско кътче споделят пред посетителите своята формула за пълноценен живот: съчетанието между доброта и любов се равнява на хармония и радост.
Снимки: БГНЕС и Луиза Лазарова
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..