Един ден от живота на…

Актьорите от Сдружение „Клас“ – свободата да изразиш себе си

БНР Новини
От ляво на дясно: Драгомир Драганов, Виктория Ангелова и Ивайло Драганов
Снимка: Луиза Лазарова

Сдружение „КЛАС“ е независима артистична организация, създадена през 2013 година. Тя обединява 20 човека, абсолвенти от НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ по актьорство за драматичен театър от класа на доц. Ивайло Христов. Младежите избират името „КЛАС“ , защото то описва логичното продължение на взаимоотношенията им, изградени за четирите години, през които са били заедно на сцената в университета. Те обичат да работят заедно, макар да признават, че понякога е трудно. Възгледите им за театъра си пасват, затова решават да не се разделят, както се случва обикновено, а да станат още по-близки - вече като професионални артисти. Срещнах се с трима младежи от „КЛАС“, веднага след дългата им репетиция, в театрална работилница „СФУМАТО“. Ето какво разказаха Виктория Ангелова, Драгомир Драганов и Ивайло Драганов за началото на общия си проект и съвместната си работа на сцената:

Професор Ивайло Христов ни каза, че ние сме една завършена театрална трупа и че това, което сме постигнали, е нещо изключително ценно. Разбираме се само с поглед, което е много важно за работата на сцена. Той ни посъветва да се запазим като колектив, защото в професионалните театри се опитват да постигнат този ефект, а ние вече го имаме. Започнахме сами да продуцираме спектакли. На този етап се занимаваме с класически текстове. Първият беше „Мизантроп“ на Молиер – висока комедия. Потърсихме паралела със съвремието.След това направихме „Сън в лятна нощ“ на Шекспир. Темите са вечни и не подлежат на промяна във времето – разказа Виктория.

Сцена от „Мизантроп“ на Молиер
Целта на сдружението е да вдъхновява младежите в България и да върне хората в театъра чрез качествени театрални спектакли, които са провокиращи. „Неволята учи“ – казаха младежите и разкриха, че подготовката за повечето представления е изцяло върху техните плещи – декор, осветление, костюми и грим правят сами и си помагат един на друг. Налагало се е даже част от репетициите да се провеждат в собствените им домове. Но какво ги кара да продължат напред?

Когато се случи, бе най-щастливият момент – премиерата. Когато спектакълът свърши и излязохме да се поклоним – това е невероятно щастие – да видиш как от нулата си направил всичко сам. Виждаш, че е възможно и се случва.Публиката беше много екзалтирана“ – каза Виктория, а Драгомир допълни – „Има хора, които идват само да късат билети. Те оставят работата си и пътуват километри, само за да помогнат на колегите си. В тези моменти показваме, че сме заедно и че това, което правим, има смисъл.

Актьорите издадоха тайни от „зад завесите“:

С един колега правихме откъси и аз забравих текста. Аз го гледах, а той гледаше мен. Това продължи доста дълго. – през смях каза Ивайло. А Драгомир се сети за шокираща случка: Докато репетирахме „Сън в лятна нощ“, имахме един декор от златисто фолио, който се закача на стената. Преди представлението, точно като по анимационните филмчета, падна върху Виктория със страшна скорост. Беше с дървена рамка, можеше да я нарани. Но тя мина точно през средата му.

Снимка

Радостите са много, но проблемите също дебнат зад ъгъла, а в случая те са основно финансови. Как се финансира сдружението?

По две направления – Министерство на културата и Столична община. Бюджетите, които отделят са малки, а хората, които искат да правят независими неща, са много. Те поемат 20-30% от проекта и трябват спонсори. Спонсорирането от частни фирми обаче не е разпространено в България – коментира Драгомир.

Наскоро „КЛАС“-ът се включва в благотворителна инициатива. Събраните средства от представлението „Сън в лятна нощ“ са дарени за лечението на малко момиченце, болно от детска церебрална парализа. Благодарение на сдружението и на други добросърдечни хора мисията е успешна.

За в бъдеще Сдружение „Клас“ планира още театрални изяви, като се надява 2016 година да е много успешна за тях, а финансовите проблеми да бъдат лесно преодолени. Ентусиастите бленуват и за постоянна сцена за техните изяви, защото до този момент всяко представление е на различно място. От лична гледна точка, тримата симпатяги, с които се срещнах, мечтаят за сценични изяви, участия в киното и пътувания в чужбина.Те мислят, че е фантастична идея да се организират повече международни фестивали с участници от различни страни с цел обмяна на опит.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10