Нова лаборатория ще контролира чистотата на породите в България

БНР Новини
Снимка: Луиза Лазарова

Министърът на земеделието и храните Десислава Танева и директорът на швейцарската Федералната служба по земеделие Бернард Леман откриха тържествено Националната генетична лаборатория за ДНК анализ. Финансирането за лабораторното оборудване е осигурено от Българо-швейцарската програма за сътрудничество по проекта „Да свържем опазването на природата с устойчивото развитие на селските райони”. Лабораторията се намира в Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството в София. Тя ще помогне за установяване на породите на определени типове животни чрез модерни технологии. За какво още ще послужи новата придобивка коментира министър Танева:

СнимкаТова ще ни послужи и да правим развъдни програми, чрез различните асоциации за развъждане на определена порода животно, по най-съвременни програми. Животните, които се селектират, ще бъдат най-високо продуктивни, според типа на породата и в зависимост от това, за какво ще се използва тя – за месо, мляко и т.н. България има изключително биоразнообразие в този аспект – много местни стари, типично български породи, всякакви животни, най-вече овце. 21 български породи сме селектирали във времето. Този комплект уреди, който се открива днес в Националната генетична лаборатория за ДНК анализ, ще ни даде възможност да установим гените на всяко животно, което се отглежда в България. Не субективно по фенотипа, а „по наука“. Това е най-съвременният метод, който се използва от всички развити държави по отношение на животновъдството. Лабораторията е на стойност 500 000 лв. без ДДС и е част от проекта „За Балкана и хората”. Лабораторията ще ни позволи да правим най-добрия генетичен контрол на животни и да се уверим, че те са точно тези, които искаме.

СнимкаЗемеделският производител Яне Николов Кулов присъстваше на откриването на новата лаборатория като предлагаше част от продукцията си. Той отглежда редки видове животни - Каракачанска овца, българска Мурра (бивол) и др. Произвежда кисело мляко, овче и биволско сирене. Еко какво коментира и Яне:

Лабораторията е полезна за всички животновъди в България. Може да се контролира качеството на животните и чистотата на породата, дали е истинска или не. Понякога по документи всичко е истинско, а на живо се оказва, че не е.

Снимки: Луиза Лазарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10