Италианското копринено кадифе

Италианско кадифе от 15 век
Снимка: metmuseum.org
Смята се, че коприненото кадифе идва в Италия от Далечния изток. То има прекрасен блясък и гънките му отразяват много ефектно светлината. Когато основата е с повече от един цвят, този ефект се засилва, а добавянето на блестящи метални нишки, прави тъканта още по-красива.
През Възраждането да се обличаш в кадифе или да украсяваш дома си с него е израз на власт и богатство. Най-търсени били пурпурно червените нюанси на кадифето (особено в Църквата и сред кралските особи!), последвани от ярко зелено и сапфирено синьо. Черно-белите кадифени дрехи били на мода през 15 век – такова кадифе изработвали в Генуа. Използвали се растителни и минерални багрила ,които се пазели в строга тайна, даже на най-опитните майстори-бояджии се забранявало да напускат родните си места, за да не достигне тайната до конкурентите им.
В кадифените тъкани често намирали място родовите гербове на благородниците. Един от най-известните родови гербове на управлявалите дълги години Флоренция, е свързан с легенда още от времето на Каролингите. В онези времена живял благородникът Еверардо. Той се изправил в битка срещу разбойника – великан Мугело, който тормозел жителите на Тосканската равнина. Еверардо успял да победи разбойника, но шестте топчета от прашката на Мугело оставили ясни следи върху щита на победителя. Смята се, че именно Еверардо, наричан още Бичи, натрупал наследственото състояние на фамилията. По-късно в герба на Медичите била прибавена още една сфера – тъмносиня със златни лилии, знак за връзка с френския престол.
Тъкането на луксозни кадифени тъкани от коприна и благородни метали донесло огромно богатство на италианските и френските градове – достатъчно за създаването на цели армии и на големи банки. Тъканите били изнасяни в цяла Европа и в Османската империя. Благодарение на кадифето, градовете-държави Лука и Флоренция, както и морските републики Генуа и Венеция, векове наред властвали над текстилните пазари.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коледна приказка в Детското.БНР

Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..

публикувано на 15.12.18 в 09:05
Юлия Спиридонова-Юлка с новата коледна книжка

Юлия Спиридонова-Юлка: Малките читатели са добри деца и агентите на Дядо Коледа знаят това

В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..

публикувано на 12.12.18 в 10:43
Весела Фламбурари

Коледните приказки на Весела Фламбурари

В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..

публикувано на 08.12.18 в 10:50
Янг Лин, герой от романа „Водният предел“

Храбрите крадци

Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..

публикувано на 05.12.18 в 09:15

Космонавт - една от най-мечтаните професии

И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..

обновено на 03.12.18 в 10:55

Приказки и истории от любими автори

Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..

публикувано на 02.12.18 в 08:30
Вокална група „Радиодеца” в Първо студио на БНР.

Музика и съвременно изкуство в Детското.БНР

Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..

публикувано на 30.11.18 в 08:20