Лошото време напоследък не ни позволява дълги разходки из центъра на София, но точно на „Витошка“ има нещо ново, което си заслужава да видим. Това е паметникът на българския писател, адвокат, общественик и основател на Организираното туристическо движение в България – Алеко Константинов – Щастливеца. Паметникът е дело на скулптора Борис Борисов и архитекта Пламен Цанев. Той беше открит на 11 май, 119 години след гибелта на знаменития автор. Щастливеца е с костюм, облегнат небрежно на уличен стълб, на който има закачени табели с дестинации – Будапеща, Прага, Виена и Чикаго. Погледът на твореца е насочен към Витоша и Черни връх.„Поканата” на Алеко Константинов, в която за първи път се появява известният лозунг „Опознай България, за да я обикнеш“, събира около 300 човека, които на 27 август 1895 г. се изкачват до Черни връх и поставят началото на организирано туристическо движение в страната. В чест на това събитие Иван Вазов пише стихотворението „На Черни връх”, а споменава този излет и началото на българското планинарство също в свои пътеписи.
Някои от най-известните произведения на Алеко Константинов са „Бай Ганьо“, „До Чикаго и назад“, цикъла „Разни хора , разни идеали“ и знаменити фейлетони. Като писател Щастливеца е критичен, саркастичен, ироничен, темпераментен, хумористичен и не крие отношението си към политическата и обществената обстановка в страната. Любим автор е на малки и големи, а произведенията му са емблематични както за времето си, така и за настоящето.
Паметникът се радва на голямо внимание от българи и чужденци. Ето какво споделиха някои от хората, с които се срещнах там.
Според мен е много идеен. Много ми харесва как съчетава в себе си „Бай Ганьо“, „До Чикаго и назад“, най-известните произведения на Алеко. Вписва се в цялата архитектура на „Витошка“. Аз харесвам фейлетоните му. Въпреки, че Алеко Константинов не е наш съвременник, неговите произведения са доста актуални и в момента. – каза Гергана Георгиева.
Хареса ми. Алеко Константинов е личност, която заслужава да й бъде отредено място, да напомня за миналото и евентуално да ни амбицира за в бъдеще, да променим нещо в страната си. – допълни друга млада дама, която се взираше с възхищение в твореца.
Дияна Димитрова също беше очарована:
Много ми харесва паметникът. Интересен и алтернативен е. Поставен е на подходящо място – на кръстопът. Човек е готов да тръгне на всички посоки, заедно с Алеко. Не е на постамент, не му светят очите като на паметника на Самуил, което беше шокиращо, изглежда чудесно. Всички неща, свързани с неговото творчество са тук – куфарът, книгата, която може би е „Бай Ганьо“, табелите с посоките, на които неговите герои са пътували. – каза тя и с усмивка добави – Освен това е един хубав мъж, до когото можеш да се снимаш с удоволствие.
Също така позитивно се изказа и Яна Иванова:
Мисля, че е доста оригинален паметникът и наистина отговаря на характера на Алеко Константинов – мечтател, идеалист, загледан в планината, в бъдещето.
Йордан Лозанов коментира кратко:
Чудесен паметник на чудесно място се появи най-сетне. Поздравявам скулптора и решението да се сложи точно на това място.
Последен до мен се спря Богдан, който, смеейки се, ми каза:
Уважавам го много, специално Алеко, а другите по-леко.
Снимки: Луиза Лазарова
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..