Изработването на сватбените ракли за чеиза на булката в Средновековна Италия често траело между три и шест месеца и някои от тях са истински произведения на изкуството.
Раклите били рисувани и обединявали усилията на дърводелци, златари и художници. На една от запазените от края на 15 век, изрисувани от Марко дел Буоно Джамберти и Аполонио ди Джовани, има сцена с библейски мотив – това е историята на Естер – царицата на Персия, която рискува живота си, за да спаси своя народ. Само, че разказът за сватбата й е пренесен във Флоренция от 15 век и хората носят типичните за това време и място, дрехи. Повечето от сцените, изобразявани на предната страна на сватбените сандъци не са с религиозно съдържание, а следват сюжети от класическите и от рицарските романи. Най-често те са на теми, свързани с любовта и брака, епизоди с подходящи морални послания за задълженията на съпрузите или изображения, взети от произведения на Овидий, Петрарка, Бокачо и други древни или ренесансови автори.
Освен с картини, сватбените ракли били украсявани и с хералдически знаци от герба на фамилиите. От вътрешната страна на капаците, които били с най-различни форми, също имало изображения, които били предназначени само за очите на собственика на раклата. Ренесансовите сватбени сандъци не били задължителни единствено за по-богатите домове – те били широко разпространени, но малко от тях са достигнали в първоначалния си вид до наши дни. За повечето можем да съдим само от запазените панели с изображения, които днес се съхраняват като отделни картини.
Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..
В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..
В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..
Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..
И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..
Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..
Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..