Антон Киссе: Българите в Украйна се стремят да запазят своята културна идентичност, език и традиции

Снимка: БГНЕС

В столичен ежедневник се появи  информация, препечатана  от изданието „Голос.ua“, че българите в Украйна са поискали от президента Порошенко да им бъде предоставена териториална автономия в Одеска и Херсонска  област.  Информацията бе  разпространена също в прегледа на печата на сутрешните телевизионни блокове и в различни сайтове.

За да почерпим вода от извора, както се казва, се свързахме с Антон Киссе, председател на Асоциацията на българите в Украйна, депутат в Одеския областен съвет и заместник-председател на Съвета на националните обединения при президента на Украйна.

Аз също се запознах с информацията, че херсонските българи имат такава инициатива. Веднага се свързах с тях и се оказа, че  информацията е невярна. Такава инициатива за автономия няма. Как стоят нещата? Преди една седмица в Запорожието се проведе заседание на Съвета на българите в Украйна.  На него разглеждахме въпроса за административно–териториалната реформа  и се обединихме около мнението Болградски район  да остане административен район с център град Болград и към него да се присъединят всички села в  околността, а също и другите райони  с  преобладаващо население с български корени. Това искане отправихме и до г-н Бойко Борисов и до президента Плевнелиев  и до нашия президент г-н Порошенко.  Получихме  уверение, че господин Порошенко ще подкрепи идеята за административен район с център град Болград.

Г-н Киссе, моля внесете още малко яснота в казуса с автономията?

Ситуацията в Украйна е доста сложна и желанието за каквато й да е автономия всява напрежение, недоволство и да кажем нежелани структурни трансформации, каквито има в други държави. В една своя медийна изява нашият президент Порошенко се беше изказал за даването на автономия на кримските татари, в Крим. След това последваха коментари и не само на българите, румънците и унгарците за изменение в Конституцията на Украйна по този въпрос. Вие знаете, че аз съм в конституционната комисия, където работим по въпроса да се преразгледа правото на малките народи, които живеят в Украйна, да имат възможност да  създават национална културна автономия, за да  съхранят своя език, традиции, обичаи, и в дадения случай своята българска история. Ето затова става дума, уважаеми слушатели на моята прародина България. Тук няма друго. Ние, българите в Украйна, внимателно следим ситуацията и действаме в съответствие със законодателството и действащата Конституция на страната ни. И естествено, не може на някои народи да се дават преференции. Всички в Украйна трябва да имат равни условия, независимо от националността – заяви Антон Киссе.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10