Безвкусни и еднакви по размер и форма плодове и зеленчуци, пълни с химия, но не и с витамини, продукти съдържащи ГМО, характерни за чуждоземските храни, вече не са рядкост и за българския пазар. Бабите ни разказват за едно време, колко ароматно и вкусно било всичко, а ние се подсмихваме колебливо. Все пак в сравнение с някои от останалите Европейски държави, където в супермаркетите можеш да си купиш кило домати или кило пластмаса с един и същи вкус, в България още могат да се намерят и качествени стоки. И именно тях ги търсят, както и био плодовете и зеленчуците, а това си е радостна новина.
Точно сега е моментът да ви запознаем с Кристиян и неговата съпруга Валентина и новата им страст – био-земеделието. И двамата имат успешна кариера на модели и са неразделни, откакто се запознали в Хонконг, по време на работно пътуване. Избират да следват мечтите си в Ню Йорк, където успяват да развиват спортни зали за бокс. Съдбата ги отвежда и до Франция, Германия и Испания, но в момента и двамата се намират на едно малко по-скромно откъм събития място, но много по-богато откъм душа и природни дадености село – Аканджиево (Южна България, Средна гора). Сякаш на шега, младата двойка купува земи в селото и ги облагородява. Така се ражда био-фермата Pura Vida Organic Farm. С помощта на семейството на Валентина, хора от селото и много любов, в момента там растат био-домати, краставици, спанак, лук, рукола, череши, ябълки, круши, нар, както и по-необичайни сортове зеленчуци, които двойката носи от Америка.
Българите често обаче се чудят, какво точно означава био и как се опазват непръсканите растенията от вредители?
Био означава земята да не се пръска с никакви химикали, както и растенията. Важно е и съседните парцели да правят същото, за да не се разпространяват химикали. Това е възможно най-чистото и природно земеделие. Ние не разбирахме нищо от био земеделие. Наложи се да изчетем купища книги. Материята е необятна и човек се учи непрестанно, понякога на принципа проба-грешка. От насекоми се предпазваме като пръскаме с разтвор от варена коприва, вода и дървена пепел. Невероятно е, но всичко върви идеално. Използваме и алелопатия (растения, които си помагат взаимно срещу вредителите). Най-голямата ми грижа бяха вредителите и насекомите, но по-голям проблем се оказа друго – променливото време и температурите в оранжериите. Научаваме някои неща по трудния начин – коментира Кристиан
Фермата носи нов живот в селото, като дава работа на част от жителите му, а и посещенията от хора зачестяват. Засега младото семейство влага само собствени средства в поддръжката, но имат план да кандидатстват по държавни и европейски програми. Кристиан разказва как протича един ден във фермата и какви са съветите му към хората, решили да отглеждат своя био продукция:
Работата започва рано, в 4.30 ч., лято е и след 9 часа не препоръчвам да се седи в оранжериите. Благодарен съм на жените, които работят. Аз отивам към 9 часа и започвам с тежката мъжка работа. Така е до 22-23 часа вечерта. Мога само да насърчавам хората, които искат да се занимават с био-земеделие, да вярват в себе си, да не слушат негативните коментари и да не се отказват лесно. Все по-трудно е да се намират био продуктите, а нашата държава има огромен потенциал. Земята е много плодородна, трябва да се възползваме. Био-земеделието привлича много туристи.
Био-фермерът вярва, че с любов и разбирателство между хората всичко може да потръгне. Едва за няколко месеца работа, фермата вече има доста почитатели, които ежедневно публикуват благодарности и снимки на био-гозби в социалните мрежи. За в бъдеще желанието на Кристиан е да превърне фермата в оздравителен център, където спортисти и хора със здравословни проблеми ще могат да си почиват сред природата, да се наслаждават на чистия въздух и да се хранят здравословно. В личен план Кристиан и Валентина планират още много презокеански пътувания като разделят живота си между космополитните Ню Йорк и Маями и тихото българско селце Аканджиево.
Снимки: личен архив
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..