Детската ваканционна програма продължава и тази седмица. В края на лятната ваканция слушайте:
На 29 август – „Малечко Палечко“, приказка от Шарл Перо.
Шарл Перо е роден отдавна, много отдавна – през 1628 година. Той е френски писател и фолклорист. Автор е на голям брой детски приказки, сред които „Червената шапчица“, „Спящата красавица“, „Котаракът в чизми“, „Пепеляшка“, „Магарешката кожа“, „Синята брада“ и... „Малечко Палечко“, която можете да чуете в понеделник, ако не се успите. Та говорехме за Шарл Перо. Вероятно много е обичал децата, защото е проучил и преработил редица устни народни приказки, а после ги е събрал в книга, която издал от името на сина си Пиер. Книгата е публикувана за пръв път през 1697 г. под заглавие „Приказки за моята майка“. Първоначално в нея влизат осем приказки, но в по-късните издания Шарл Перо добавя още. Но тази първа книжка се оказва знаменателна, защото оттогава, та чак до днес, Шарл Перо живее в детството на всяко дете.
На 30 август – „Вълкът и седемте козлета“, звезден мюзикъл от Димитър Димитров и Александър Владигеров.
За мюзикъла „Вълкът и седемте козлета“ няма какво да се каже. Мюзикълът „Вълкът и седемте козлета“ трябва да се слуша. Прекрасен е! Автор на текста на песните е Димитър Димитров. Автор на музиката – Александър Владигеров. Участват артистите: Николай Бинев, Тодор Колев, Коста Цонев, Величка Чобанова и Асен Ангелов. Мюзикълът е създаден през 1974 година. Записан е в Първо студио на БНР със симфоничен оркестър.
На 31 август – „Заек победител“, тибетска приказка.
„Заек победител“ е смешна и поучителна история. Мислим си, че зайчетата само треперят от страх, защото всички в гората тъкмо тях искат да изядат. Горе-долу е така. И в тази приказка лисицата, вълкът и маймуната наистина са много гладни и искат да похапнат заешко по тибетски. Нооо... не са познали! Този заек не е заек страхливец, ами е заек победител. Големи перипетии го чакат, докато победи. Слушайте в сряда от 8 часа, за да чуете как се побеждават прегладнели хищници.
На 1 септември, когато първият учебен ден все повече наближава, слушайте мюзикъла „Тайната сила на мечока Пепо“. Текстът е на Димитър Димитров, а музиката – на Петър Ступел. Участват: Славка Славова, Слава Рачева, Цонка Митева, Надя Топалова, Коста Карагеоргиев, Ангел Георгиев, Видин Даскалов, Елза Лалева. Режисьор: Славка Матова.
И в петък, 2 септември, ваканционната програма за деца завършва с „Малката русалка“ – приказка от вълшебника-разказвач на приказки Ханс Кристиан Андерсен.
Автор на драматизацията – Майя Динева. Режисьор – Златко Гулеков.
Приятно слушане, мили деца! Продължавайте да се радвате на ваканцията си. Надяваме се, че нашите приказки я правят още по-цветна!
Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..
В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..
В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..
Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..
И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..
Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..
Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..