Навсякъде по света стават бедствия, земетресения, пожари и наводнения, терористични атаки, заливат ни и потоци от икономически мигранти. Затова уменията за работа в кризисни ситуации в помощ на уязвимите, взаимодействието между самите екипи и партньори са приоритет на БЧК в задача да подпомага хората и държавата. Организацията има 28 доброволни екипа за работа при кризи, в които са включени хора с различни професии – учители, лекари, инженери, дизайнери, психолози, университетски преподаватели. Имат и хора със специални умения – алпинисти, водни спасители, планински водачи, които са добре обучени да оказват долекарска помощ.
Тазгодишното традиционно учение на Доброволните екипи на БЧК в Бургас за действие при бедствия, аварии и катастрофи – „Крайморие 2016”, надскочи географските граници на България. Опит с БЧК споделиха екипи от Румънския и Френския Червен кръст, и от Червения Давидов щит на Израел. В интервю за Радио България Мариан Мачелару, директор на Румънския Червен кръст в Гюргево, сподели следното:
Сътрудничеството ни с БЧК има дълга история. Преди пет години започнахме да провеждаме и съвместни учения за спасяване по вода. Първото беше в Каварна, а след това се заредиха в Гюргево, в Крайморие. Трябва да сме заедно. Аз казвам: „ Ако на съседа му е добре, и ние ще сме добре”. В момента заедно с Червения кръст в Русе разработваме голям трансграничен проект за създаване на Съвместен българо-румънски център за мониторинг при бедствия. Ще го разработваме със средства от ЕС, там ще обучаваме нашите екипи и ще бъдем в полза на двете държави.
Ромео Радулеску, е родом от Румъния, но от дълги години живее в Израел и работи в Червения Давидов Щит като парамедик, чиито екипи също разчитат на доброволци. Как ги набират и обучават?
Нашите доброволци идват от ученическата скамейка. По програма на Министерство на образованието е задължително учениците, навършили 15 години, да полагат доброволен труд в различни обществени сфери. Голяма част от тях идват в Червения Давидов щит, ние ги обучаваме в рамките на 60 часа да оказват първа помощ, след това ги приемаме и започват постепенно да работят с нас в линейките. В рамките на една две години те набират достатъчно опит, за да работят с нас. Разбира се най- младите не ги включваме, когато има големи бедствия, но с времето доброволците ни придобиват много умения за оказване на медицинска помощ и са много отговорни.
За първи път съм в България, но в рамките на краткия ми престой тук съм силно впечатлен от работата на доброволците на БЧК, от техния ентусиазъм, от професионализма им и от факта, че БЧК подготвя своите доброволци за работа в различни ситуации – спасяване по вода, алпийски методи за работа при разрушения, работа с бежанци. Ние в Давидовия щит на Израел нямаме толкова много дейности.
Френският червен кръст работи с 50 000 доброволци. 10 000 от тях са обучени да оказват първа помощ. Франция стана обект на терористични атаки и въпросът ни към Гил Мелферт, доброволец от 20 години, е свързан с тях. Какво трябва да се знае?
По време на първите терористични атаки бях на работа и не съм участвал, а при атаката в Ница работих за координирането на дейността на ФЧК, с местните власти и различните министерства. Доброволците трябва да знаят, че няма нулев риск . При оказване на помощ при терористични атаки трябва да сме готови, трябва да сме запознати със специалните процедури и изисквания. Доброволците трябва да знаят точно какво трябва да правят, точно какви материали да носят и да осъществят успешна координация със властите: полицията, пожарната и другите структури. Смятам, че това е основната линия, по която трябва да работим.
Различни системи на доброволен, екипен труд за спасяване при бедствия и катастрофи се практикуват в дружествата на Червения кръст по света, но всички те работят в името на най-голямата ценност – човешкият живот.
Снимки: Силвия Николова
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..