Музикантът Петър Георгиев и неговата китара в Кавказ

БНР Новини
Снимка: личен архив

Ако някой ден, докато покорявате далечен планински връх, изведнъж зад снежните склонове чуете някой да свири на китара, това най-вероятно е Петър Георгиев. Той  е професионален музикант – джаз китарист, композитор и аранжор, но освен това е и запален планинар. Петър обича да покорява планински върхове в различни континенти, да опознава чуждестранни планини и земи, а негов вечен спътник е китарата. През пролетта на 2014 г. музикантът записва видео на авторското си парче Summit fever на връх Кала Патар (5550м.) в Хималаите, под връх Еверест. 2015 година пък го отвежда на дълго приключение в Перу, Боливия и Андите. Тази година Петър посещава руската част на Кавказ. На шега младият мъж се самоопределя като „височинен музикант“:

Китарата я нося винаги със себе си на тези пътешествия. Записах авторското си парче на връх Кала Патар. Нямах професионален апарат, но си казах – някак ще успея. Два дни преди това се запознах случайно с друг турист от Канада, който се оказа професионален оператор към Националната британска телевизия. Той носеше камерата си. Когато му споделих идеята, той се вдъхнови. Времето беше страхотно и записахме видеото към Summit fever с невероятни гледки към Еверест. На сняг не, но на студ се свири много трудно. Пръстите замръзват бързо. Исках да запиша видео и на връх Елбрус, но даже с два чифта ръкавици ми беше студено на пръстите. За мен сигурността е на първо място, не мога да си позволя травма, която ще ме остави без кариерата. Запознах се с една жена в хижата, която много хареса мен и китарата. Предложи ми да организира концерт в град Терскол. Свирихме 10 парчета в бар, беше много яко. Хората очакваха да чуят Висоцки, а ние свирихме джаз и поп музика на английски. Те не разбраха за какво става въпрос, но ни харесаха. Пихме бира с тях, всичко мина в добър руски стил.

СнимкаВ момента музикантът е в България и е решен да запознае аудиторията със скорошното си преживяване в Кавказ. В презентация Петър и неговата спътничка Илиана Облакова ще разкажат полезни и забавни истории от света на пътешествията и планинарството и ще споделят най-големите си трудности, а именно – лесно ли се носят 27 кг. багаж, ако телесното ти тегло е 65 кг., неприятно ли е да те удари градушка на 3000 м надморска височина, има ли мармоти в Кавказ, що е то височинна болест и има ли я на връх Елбрус, и много подобни истории, придружени със снимки. Всеки, който пожелае, може да се наслади на приключението на 26 октомври, сряда, от 18:30 в Studio 5 (Национален дворец на културата). За емоциите си в Кавказ разказва Петър:

Заминах без очаквания. Исках да видя що за планина е Кавказ. Бях невероятно впечатлен. Много е красиво. Местните хора са гостоприемни и добри. Една от историите е свързана с хора от република Дагестан, които просто ни „осиновиха“. Търсехме къде да опънем палатките си, спряхме се на една поляна, а в далечината имаше лагер. Един мъж дойде и ни каза на руски да отидем при тях. Тези хора, четирима мъже със съпругите им, се оказаха искрено добри хора. Носеха ни вечеря, чай, грижеха се за нас, направо ни „осиновиха“.

СнимкаПетър е имал резерви към някои от местата, които посещава, например в Боливия, където пътувал сам, но в крайна сметка е бил обект само на позитивно отношение от страна на местните, които също много се радвали на китарата и музиката му. А какво най-вече радва младия музикант?

Прави ме щастлив да създавам музика, да усещам, че хората, които ме слушат си тръгват с добро настроение и усмивка. Искам да усетят магия, да се размечтаят за нещо, или просто да се отпуснат и да изкарат няколко страхотни  часа. Това ме кара да се чувствам удовлетворен. А когато пътувам се чувствам свободен и спокоен. Изключвам телефона си, нямам интернет. Животът се връща към базисните неща – ходиш пеша, разучаваш територии, опитваш нови ястия, запознаваш се с хора.

В момента Петър Георгиев завършва първия си албум Inspirations с авторска музика, писана от него по време на пътешествията и вдъхновена от местата, на които е бил. Най-добре може да преживеете тази музика, ако я слушате сред природата – казва музикантът. А ако искате да усетите „експлозивна комбинация от фънк, калипсо и ударна доза грууви boogaloo“, заедно с Петър и неговата китара, те ще ви очакват на 14 октомври (петък) в Studio 5, в 22 часа с Harlem Jazz.

Снимкли: личен архив




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10