Сред предложенията са:
- По-активни действия за утвърждаване ролята на ваксинопрофилактиката като начин за предпазване от редица заболявания и техните, в много случаи, тежки последици или смърт. За целта е необходимо постоянно, а не кампанийно информиране за ползите от имунизацията.
- Подобряване на организацията, за редовни доставки на ваксини;
- Обмисляне на разширяване на имунизационния календар на Република България, като се включат, например, антигени за ваксини срещу менингит тип Б, варицела, като израз на положителна оценка за значението на по- пълната ваксинопрофилактика.
- По-сериозен контрол и санкции за тези, които отказват прилагането на ваксини от задължителния имунизационен календар;
- Въвеждане на изисквания при постъпване в учебно заведение да са извършени изискуемите до дадения момент задължителни ваксини;
- Подобряване на обхвата с препоръчителни ваксини, при възможност - частично или пълно реимбурсиране на някои от тях…
„Няма да спорим с антиваксиналните движения! Наистина е нужен контрол за изпълнение на това, което е доказало своя полезен ефект – коментира в ефира на Радио София председателят на НСОПЛБ доц. Любомир Киров. - Някои казват Защо да се ваксинирам, щом другите около мен са го направили. Ако ваксиналното покритие падне под определени показатели, се увеличава опасността за населението. И тогава първите, които са потърпевши, са неимунизираните.
Няма нужда да измисляме ние правилата. Може да не е задължително (ваксинирането), но ако не се изпълни, това ще е един голям STOP за ползването на други възможности (има го в немалко други страни)…“
Чуйте разговора с доц. Любомир Киров относно становището на НСОПЛБ, както и коментар за перото в проектобюджета на здравната каса за първичната медицинска помощ (личните лекари).
Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..
Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..
Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..
В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..
КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България. Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..
Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..
В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..