Хематологията е наука за кръвта и кръвните заболявания – анемия, проблеми със съсирването, на белите кръвни клетки (левкози, левкемии). Именно за тази наука и за правилата за кръвопреливане разговаряме с д-р Николай Андреев – национален консултант и директор на Национален център по трансфузионна хематология (НЦТХ).
На Запад терминът е трансфузионна медицина. Защото ние контактуваме и взаимодействаме с всички други медицински специалности, когато става дума за лечение – от новороденото до най-възрастния пациент.
Обикновено се взема около 450 мл кръв. След това тя се изследва за СПИН, Сифилис, Хепатит В и Хепатит С. 100 процента осигуряваме безопасност, подчертава д-р Андреев. И обяснява как работят колегите му в трансфузионните центрове, за да гарантират безопасността на кръводарителя, а след това и на пациента; какво се извлича от кръвта – белтъци, плазма, тромбоцити и т.н.; как и колко време се съхраняват…
Професионалистите по трансфузионна хематология са малко в България, защото специалността не се финансира от НЗОК, не е атрактивна – казва притеснен д-р Андреев. – В момента нормативната наредба е такава, че нашият труд, както и продуктите не са остойностени. Само е казано, че е „безвъзмездно“. И физиологичният разтвор струва пари и е включен в клиничната пътека, а за кръвта нищо не се споменава...
За последните 10 години кръводаряванията са се увеличили и като брой надхвърлят 168 000 (над 125 000 – от мъже), което е положително като тенденция.
Какво е нужно да направи човек, който е решил да дари от ценната си течност (например - от какво да се въздържа преди това, има ли ограничения за възраст и килограми), за колко време след това ще се възстанови тя, коя кръвна група е най-рядка, защо на Запад кръвта не се купува/продава и т.н. – чуйте в разговора, вижте и сайта на НЦТХ.
Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..
Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..
Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..
В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..
КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България. Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..
Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..
В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..