През хилядолетията около тази чудна напитка – виното – заедно с разнообразието от аромати, се разнасят и „увиват“ стотици легенди. Така, както от преди повече от пет хиляди години по нашите земи се вият лозите, от които се произвежда този еликсир.. Затова и месец февруари може да бъде наречен и месец на опиянението. Защото с виното са свързани много празници.
Денят на св. Трифон – на 1-ви февруари по нов стил, след въвеждането през 1968 г. на Григорианския календар – се отбелязва непременно и на 14 февруари, като Ден на лозаря. И тъй като отпиването на глътка вино често пъти се свързва и с отпиване на глътка …любов, 14 февруари е и ден на любовта и нейния покровител – св. Валентин, почитан от католическата църква.
Древните траки създават култа към виното и го използват като ритуален дар за своите божества. Виното, произвеждано от тях по нашите земи, било прочуто в древния свят. В своя античен епос Омир разказва как Одисей упоил с тракийско вино циклопа Полифем, за да спаси себе си и своите спътници.
„Траките съвсем целенасочено избират територията на резервата „Сборяново” за свое стратегическо селище. Не случайно тук се разполага и столицата на Гетското царство. Това място, богато на изворна вода, за тях е сакрално и магическо. Цялата местност наоколо е обгърната в легенди“. Това споделя често проф. Диана Гергова, нашият гост в това предаване, с която ще отбележим и един друг празник – Деня на археолога. С нея разговаряме за тракийските мистерии и култура, за връзката на виното с обредите и обичаите, останали от времето на тракийския бог на плодородието и виното Сабазий, познат и с името Дионис.
Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..
Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..
На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..
Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..
Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..
Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..
Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...