В началото на годината Министерският съвет прие Национална програма за контрол и лечение на ротавирусните гастроентерити в България, с обхват от 2017 до 2021 г.
До този момент се стигна след анализ на данни от университетските болници, лаборатории и центрове, свързани с лечението на тези заболявания, които са масови и засягат най-вече деца до 2-годишна възраст.
Сега, ако родител реши да постави ротаваксина, това може да стане при личния лекар (през устата на детето) и тя ще бъде заплатена 100% от бюджета на здравното министерство. Всъщност така - с приемането на програмата, България изпълнява препоръките на СЗО в тази област.
Специален гост по тази тема е проф. Майда Тихолова. Тя доскоро беше национален консултант по инфекциозни болести и е ръководила работната група по изготвянето на националната програма.
В световен мащаб проблемът действително е много сериозен. Диарийните заболявания са втората причина за смърт на деца до 5-годишна възраст – обясни проф. Тихолова в „Часът на здравето“. - А опасността при ротавирусните инфекции произтича: първо - поради масовостта им, и второ – заради тежките форми на боледуване.
И то от 6 до 24 месеца - една възраст, която е безкрайно уязвима, когато тежките промени във водния, солевия и киселинно-алкалния баланс на организма най-бързо водят до катастрофа. Това е възрастта, когато много деца са засегнати от ротавирусните гастроентерити. Именно те са най-големия причинител за обезводняване след холерата… След раждането си над 95% от децата до 5-годишна възраст се заразяват с ротавируси. Най-тежките и рискови форми на заболяването са до 2 години.
Чуйте цялото интервю с проф. Майда Тихолова, за да научите симптомите, дали се придобива имунитет, заразяват ли се и възрастни хора, възможните странични ефекти, опита в Европа и света.
Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..
Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..
Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..
В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..
КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България. Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..
Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..
В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..