ЕЦБ: Процесът на релокация на банки към еврозоната след Брекзит може да отнеме до една година

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Банките, които желаят да се преместят в еврозоната в резултат на Брекзит, вероятно ще трябва да изчакат шест месеца, за да си осигурят необходимия лиценз, като самият процес може да отнеме до една година, заяви Европейската централна банка.

Коментарите на висшия банков надзорен орган в еврозоната, подчертават натискът върху базираните във Великобритания банки да предприемат необходимите стъпки по-бързо от очакваното с оглед на факта, че стартиралата в края на март процедура по напускане на Обединеното кралство на ЕС би трябвало реално да приключи през март 2019-а година.

В документ, адресиращ въпроси, свързани с Брекзит, публикуван във вторник и цитиран от "Уолстрийт Джърнъл" , ЕЦБ заяви, че обикновено са необходими шест месеца, за да се реши дали да бъде предоставен лиценз за банкова дейност. Този срок може да бъде скъсен, ако дадена банка вече работи в рамките на еврозоната и просто иска да удължи своя лиценз, допълва централната банка.

Във всеки случай, решението трябва да бъде взето в рамките на 12 месеца от датата на подаденото заявление. С оглед на това банките трябва да направят подходящото планиране, за да бъдат сигурни, че ще получат навреме необходимия лиценз, посочва ЕЦБ.

Очаква се десетки банки във Великобритания да решат да премесят част от техните операции в еврозоната, за да си гарантират, че ще могат да продължат да обслужват клиентите си в ЕС, след като Обединеното кралство официално напусне единния блок. Вероятни бенефициенти от подобни релокации са най-вече Франкфурт, Париж, Дъблин и Люксембург.

Ако обаче не направят това, базираните във Великобритания банки рискуват да загубят способността си за предоставяне на услуги в рамките на Европейския съюз в зависимост от крайното споразумение, което бъде постигано по време на преговорите между властите в Брюксел и Лондон.

ЕЦБ също така отбелязва, че е "напълно неутрална" по отношение на местоположението в еврозоната, което ще бъде избрано от британските банки като тяхна възможна дестинация. Тя обаче подчерта, че всичките нови банкова операция трябва да бъде реални, с адекватно местно управление и управление на риска, както и че ЕЦБ трябва да има контрол върху финансовия баланс и върху всички банкови експозиции.

Няма да бъде приемливо създаването на т.нар. "кухи" (фиктивни) фирми, се отбелязва в документа на централната банка.

В отстъпка към банките, ЕЦБ заяви, че ще позволи при тяхното разширяване или миграция от Великобритания да бъдат използвани вътрешни модели на риска, които все още не са одобрени, като това ще е валидно за ограничен период от време. Тези модели на риска обаче ще трябва да бъдат одобрени от британския банков надзорен орган, като в същото време банки ще трябва да се обърнат и към ЕЦБ, за да получат и нейното одобрение.

В заключение Европейската централна банка обяви, че ще проведе на 4-ти май във Франкфурт технически семинар за банките, за да предостави допълнителна информация за това какво се очаква от тях от оторизираните органи в еврозоната.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Управителят на фирмата-представител на

Христо Гълбачев: Най-важното е да не пострада имиджът на България като туристическа дестинация

Близо 6 хиляди туристи на фалиралия туроператор "Томас Кук" продължават почивката си у нас. Това са граждани на Германия, Полша, скандинавските страни, Белгия и Франция. Да не се притискат туристи да заплащат повторно за услуга, за която вече са заплатили, апелира управителят на фирмата-представител на "Томас Кук" в България Христо Гълбачев. Той..

публикувано на 25.09.19 в 17:36
Полина Карастоянова

Националният борд по туризъм ще съдейства на туроператорите след фалита на "Томас Кук"

Проблемът наистина е сериозен. Така коментира последствията от фалита на британската фирма "Томас Кук" Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Томас Кук" е сред структороопределящите туроператори, с които българският туристически бизнес работи. Ще има своето отражение както пряко върху колегите хотелиери,..

публикувано на 24.09.19 в 12:55

Веселин Налбантов: Министерството на туризма да предприеме действия след фалита на "Томас Кук"

Министърът на туризма Николина Ангелкова свиква среща с представители на хотелиери, туроператори, с представители на посолството на Великобритания у нас във връзка с обявения фалит на британския туроператор "Томас Кук". Веселин Налбантов, член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, от осем години не работи с фалиралия..

публикувано на 24.09.19 в 12:40

Ръст на китайските акции след решение на Тръмп да отложи крайния срок за сделка с Пекин

Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..

публикувано на 25.02.19 в 10:07

Над 162 600 клиенти използват безплатните sms услуги на ЧЕЗ електро

Над 162 600 клиенти имат активна регистрация за безплатните sms услуги, предоставяни от „ЧЕЗ Електро България“ АД – известие преди прекъсване на електрозахранването и проверка на сметката. През изминалата 2018 година Дружеството изпрати близо 282 000 кратки съобщения, от които около 4% са за проверка на сметка, а с останалите 96% Дружеството е..

публикувано на 07.01.19 в 12:36
На 21 февруари в Sofia Event Center за пета година ще се проведе форумът за иновации - Innovation Explorer 2019 г.

Трите императива на иновациите: наука, щастие, амбиция

Какво ще стане, ако в една зала влязат топ-шпионинът на ЦРУ, Робърт Беър, илюзионистът, Butzi, награждаваният лекар и хуманист от Мериленд, Стивън Томас, креативният директор на BBC, Дан Рамсден, дизайнерката Мену Сингхот Станфорд? Ще започне петото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer. Сред лекторите са и..

публикувано на 03.01.19 в 07:15

Еврото стана на 20 години

Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..

публикувано на 01.01.19 в 06:45