В Часът на здравето днес говорим за всичко относно страданията, причинени от микроскопичните зрънца от цъфтежа на дървета и тревисти растения – от февруари през април до към юни. Наш консултант и съветник е проф. Тодор Попов.
Той е национален консултант по алергология, с дългогодишна активна международна дейност , бивш президент на Международната асоциация за астма, вицепрезидент на Европейската академия по алергология и клинична имунология, член на български и международни научни съюзи и дружества.
За да избегнем сезонните страдания, свързани с пролетния цъфтеж, трябва или да вземаме мерки за избягване на причинителите, или да сме по-активни и да прилагаме някакво лечение – отбелязва проф. Попов. - А за да сме сигурни в диагностицирането и за да не се стига до усложнения, трябва за симптомите да се изкаже алерголог.
По думите на проф. Попов, още през януари започват да се отделят частици от дървесните цъфтежи, през април брезовите зрънце във въздуха достигат своя пик. След това настъпва сезонът на тревните и житните полени. В други части на Европа и света причинителите и периодът може да са различни. В края на юни този сезон затихва.
При наличие на алергени дразненето, сърбежът може да се усети в очите, носа, гърлото и бузите. Съществува и кръстосана чувствителност, при която и консумацията на някои плодове може да подсили алергичните симптоми.
Мерките са: намазване или прилагане на целулозни прахчета, които образуват преграда за алергените спрямо носната лигавица; по-често миене на очите; нощем е добре да се спи на затворени прозорци; близостта до голям воден басейн (море) може да послужи като филтър. Дъждът се отразява добре, но е констатирано и друго явление – при дъждовна буря с промяна на атмосферното налягане може да се стигне до епидемичен взрив на поленовата алергия.
Чуйте целия разговор с проф. Тодор Попов, за да разберете и дали може да се придобие алергията или да затихне с годините, има ли хубаво време за страдащите от сенна хрема, ще помогне ли на алергичен пушач намаляването на цигарите в този период, помагат ли хомеопатичните средства, как да избегнем заблуждаващата псевдоалергия и въобще какво е правилното поведение ако забележим симптоми на поленовата алергия…
Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..
Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..
Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..
В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..
КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България. Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..
Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..
В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..