Днес в Часът на здравето говорим за децата, които (ще) отиват на училище. Наш събеседник е д-р Маргарита Шаркова – общопрактикуващ лекар, която е и педиатър.
Тя обясни, че профилактичните прегледи зависят от възрастта на детето, както и дали ще постъпва в детска градина или в училище. Различна е и документацията, която се изисква от детските и учебните заведения - здравно-профилактична карта, имунизационен паспорт, лична карта на детето.
Много е важно родителите да разговарят с детето предварително – подчертава д-р Шаркова. – Дори в подготовката за училище е добре заедно да ходят да купят нежните помагала, раница, спортни екипи. Обяснението каква е бъдещата нова среда може да става и под формата на игра. Благоприятно е детето да попадне с приятели, с които се познава и са играли на детската площадка или са били заедно в детската градина. Но това в София, знаем, невинаги може да се осъществи…
Разговорите са важни и когато детето не приема новата среда. Родителите трябва добре да познават децата и да реагират, ако стресът им се отразява депресиращо. Нови, скъпи придобивки не могат да заменят общуването.
Имунитетът на учениците вече е оформен. Те боледуват по-рядко. Много по-внимателни трябва да бъдем с малките, които тръгват на ясла или детска градина. Ако детето не боледува често, не бива да му се дават препарати.
Здравните навици трябва да се градят още когато децата са малки. Да се каляват. Да излизат на разходки и в по-студено време. Да спортуват. Да си мият често ръцете. Да преодоляват дискомфорта да ходят до тоалетна, каквато и да е тя в училище…
Българските деца не са сред най-затлъстелите, въпреки мита. Храненето е важно и затова трябва да се обръща внимание какво се предлага в лавките във и около училището.
Колкото до ваксините - проблеми при тях може да възникнат само ако не се поставят в неподходящ момент...
Чуйте целия разговор на Георги Нейков с д-р Маргарита Шаркова.
Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..
Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..
Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..
В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..
КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България. Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..
Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..
В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..