В Детския очен кабинет на "Александровска"

Д-р Александър Оскар: Първият преглед на зрението да се направи до 3-годишна възраст

Недоносените - още в неонатологичното отделение

| обновено на 25.09.17 в 12:19
Д-р Александър Оскар
Снимка: Георги Нейков, БНР
Децата трябва да бъдат прегледани възможно най-рано. Първият профилактичен преглед на очите им трябва да бъде извършен до 3-годишна възраст. Ако рано се диагностицират проблемите, те по-успешно могат да бъдат преодолени, да бъдат излекувани.
Това подчертава в Часът на здравето д-р Александър Оскар от Детския очен кабинет на Александровска болница. Той е главен асистент към Клиниката по очни болести в лечебното заведение и има 2 специалности – по неврология по очни болести. 

В Деня на София столичният кмет и председателят на Столичния  общински съвет връчиха отличия на граждани, дипломати и творчески колективи, допринесли за развитието и утвърждаването на столичния град като съвременен икономически и културен център. Сред отличените със Значката на София са и д-р Александър Оскар (като председател на Организацията на евреите в България "Шалом") и проф. д-р Ива Петкова от УМБАЛ „Александровска“, ангажирани с кампанията „Направи добро!“. Досега за 5 години чрез инициативата са прегледани над 15 000 деца, не само от столичния град, но и от страната, като 1000 от тях са получили и безплатни очила.

Това нямаше как да бъде извършено, ако сне бяха доброволците – около 50 колеги офталмолози, както и партньорските организации. Прегледите не са самоцел и ще направим всичко възможно проектът да продължи.

При прегледите се концентрираме върху деца на 6-8-годишна възраст, защото ако те имат мързеливо око, но се открие по-късно, почти и невъзможно да им се помогне. Проблемът може да доведе до слепота и се установява само с апаратура.Около 5% от малките имат мързеливо око.

На място изследваме зрителната острота, рефракцията на очите на децата, установяваме дали имат кривогледство, дали имат нужда от очила.

СнимкаПрегледите се извършват с добре оборудват мобилен пункт, обстановката е предразполагаща и децата не се притесняват, дори им е забавно.
Важно е родителите да заведат децата си на очен преглед, защото много от зрителните проблеми нямат видима външна проява.
Има апаратура, с която да се изследват дори бебетата. Ние препоръчваме първия преглед да се проведе дори на 6-месечна възраст. По-добре е да не се чакат проявата на симптоми.

Д-р Оскар обръща специално внимание на необходимостта подрастващите да се научат да спазват зрителна хигиена - работа с таблети, смартфони и други дигитални устройства. При прекаляване може да се стигне до главоболие и това трябва да е сигнал, че е нужен преглед при офталмолог.

Препоръките са до училищна възраст работата с такива устройства, а дори и гледането на телевизия - да се ограничава, защото те се отразяват не само на зрението, а и като цяло - на нервно-психическото развитие. По-добре е да се стимулира двигателната активност и мисленето.

Всички недоносени деца, родени преди 32-рата гестационна седмица или с тегло под 1500 г. трябва задължително да се прегледат още в неонатологичното отделение, защото те са много уязвими за развиване на ретинопатия, която в крайната си форма води до пълна слепота.

Чуйте целия разговор с д-р Александър Оскар в Часът на здравето.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02