За културното наследство и културната дипломация на Италия

БНР Новини
Н. Пр. г-н Стефано Балди и г-жа Елза Хаджийска – пресаташе към Посолството на Италия.
Снимка: Божидар Любенов

Казват, че „всички пътища водят към Рим.“ Твърди се, че тази латинска мъдрост се родила по времето, когато император Октавиан Август издигнал на римския Форум позлатен бронзов монумент, наричан Златния километричен камък. Този монумент бил разположен близо до храма на Сатурн и отбелязвал началото – или края – на всички пътища в Римската империя. Той бил отправната точка за измерване на разстоянията от Рим до най-отдалечения край на нейната територия…
„Вратата“ – колекция „културно наследство“ на посолството на Република Италия у нас. Произведение на изкуството, създадено от художника Иван Яхнаджиев и ученици от НУКК в кв. Горна Баня. Снимка: Н. Пр. г-н Стефано Балди.Днес тази метафора много услужливо насочва погледа ни към значение на културното наследство, не само за естетиката в живота, но и за бъдещото развитието на културата.
Италия, която с право се гордее, че е една от трите страни в Европа с най-богато културно наследство (другите две са България и Гърция), през отминалата година беше инициатор за създаване на италиански отряд, наречен „сини каски на културата“. Неговата основна задача ще бъде защита и опазване на културното наследство. Очаква се със създаването на тези специални части, да се постави началото на активни действия на глобалната коалиция на ЮНЕСКО – Обединени за културното наследство – която формално бе учредена през 2015 година в град Бон, Германия.
За мисията на културното наследство и отношението на италианците към неговата роля и значение, разговаряме с Н. Пр. Стефано Балди, извънреден и пълномощен посланик на Република Италия у нас. Той е в дипломатическата кариера от 1989 година. Преминава през различни назначения в Министерството на външните работи на Италия и през 2002 г. е назначен в Постоянното представителство на ООН в Ню Йорк като първи съветник, отговарящ за Първия комитет на Общото събрание по въпросите на разоръжаването и неразпространението на оръжия. През 2006 г. се премества в Постоянното представителство на ЕС в Брюксел, където изпълнява длъжността на съветник по външните работи в рамките на Общата външна политика и политика за сигурност (ОВППС).

От 2011 г., е повишен в ранг на пълномощен министър и отговаря за обучението в Министерство на външните работи – отначало като директор на Дипломатическия институт, а от 2014 г. като завеждащ специално Звено в Генерална дирекция „Ресурси и иновация“.
Освен ръководене на звеното осъществява и активна дейност по обучение в областта на дипломатическия мениджмънт и комуникациите.
Н. Пр. г-н Стефано Балди е автор на много книги и съчетава дипломатическата си работа с усилена академична дейност. Изследователската му дейност и последните му публикации са посветени на използването на новите технологии и социалните медии в дипломацията, на приложението на мениджмънта в дипломацията и на книгите, написани от италиански дипломати. Създава и поддържа блог за обучение Diplo Learning corner и сайта „Дипломацията в образи“, посветен на исторически снимки на италиански дипломати. От 2013 до 2016 г. води по радио „ЛУИС“ свое авторско седмично радиопредаване „Дипломация“, посветено на професията на дипломата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В търсене на доброто

Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..

обновено на 23.07.19 в 15:34

Денис Бучел: Фотографията трябва да докосне сърцето на зрителя

Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..

обновено на 16.07.19 в 15:11
Жюстин Томс (вляво) и Вася Атанасова

Българската Уикипедия на 15 години

На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..

обновено на 09.07.19 в 14:45
Доходно здание на Застрахователна компания „Балкан“, днес Младежки театър. Архитекти: Станчо Белковски и Иван Данчов,
1940 г.

Архитектурният модернизъм

Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..

обновено на 03.07.19 в 14:35

Тренировка по импровизация

Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..

обновено на 02.07.19 в 14:41
Любо Киров и Таня Димова в студиото на програма „Христо Ботев“

За музиката „Както преди“ с Любо Киров

Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..

обновено на 01.07.19 в 14:39

Невъзможен дебют

Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...

обновено на 14.01.19 в 12:29