Европейски и други паралели – за културното наследство на Япония

БНР Новини
3
Н. Пр. г-н Масато Ватанабе, извънреден и пълномощен посланик на Япония у нас, и г-жа Биляна Станойлович, асистент на посланика
Снимка: Божидар Любенов
„За Япония като за Япония“! Казват, че тази книга на Марко Семов, един от известните български писатели, публицист и журналист, е втората най-търсена и четена книга у нас за 20-и век, почти наравно със „Строители на съвременна България“ на Симеон Радев. 

„За Япония като за Япония“ – едно възклицание, един споделен копнеж и възхищение и една несподелена въздишка – това е ефектът от срещата с японската култура. Онези от нас, които по време на първото издание на книгата през 1984 г., са били във вихъра на младежката си възраст, си спомнят, че нейната поява предизвика бурни страсти. Беше почти забранена за продажба и дълго време се разпространяваше „под рафта“, като апокрифно издание…
„България не може скоро да достигне Япония. Но тя вече ще има възможност да я гони, а не да се разминава с нея“…, споделя Марко Семов.
Повече от 30 години след издаването на „За Япония като за Япония“, дали познаваме по-добре тази страна, дали сме разбрали японците и сме разгадали символите на японската култура?
В списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО вече са включени 18 културни обекта на Япония. Дори вулканът Фуджи е с такъв статут от 2013 г., наред с първата фабрика за производство на коприна, построена през 1872 г. 
Японците се отнасят с уважение не само към своите, но и към чуждестранните културни забележителности. Харесва им да се вглеждат и в най-дребните детайли…
Японската държава полага грижи за опазването на своите паметници на културата, но и съдейства за съхранението и популяризирането на паметниците и на други страни. Като пример – у нас с финансови средства, отпуснати от японското правителство, беше укрепена гробницата в с. Александрово и се създаде Център на тракийското изкуство в Източните Родопи.
За японското културно наследство и културна политика разговаряме с Н. Пр. г-н Масато Ватанабе, извънреден и пълномощен посланик на Япония у нас.




Снимки: Божидар Любенов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В търсене на доброто

Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..

обновено на 23.07.19 в 15:34

Денис Бучел: Фотографията трябва да докосне сърцето на зрителя

Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..

обновено на 16.07.19 в 15:11
Жюстин Томс (вляво) и Вася Атанасова

Българската Уикипедия на 15 години

На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..

обновено на 09.07.19 в 14:45
Доходно здание на Застрахователна компания „Балкан“, днес Младежки театър. Архитекти: Станчо Белковски и Иван Данчов,
1940 г.

Архитектурният модернизъм

Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..

обновено на 03.07.19 в 14:35

Тренировка по импровизация

Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..

обновено на 02.07.19 в 14:41
Любо Киров и Таня Димова в студиото на програма „Христо Ботев“

За музиката „Както преди“ с Любо Киров

Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..

обновено на 01.07.19 в 14:39

Невъзможен дебют

Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...

обновено на 14.01.19 в 12:29