Психофизиологът проф. Божидар Димитров:

Сънният дефицит ни вади от релси, компенсира се единствено със сън

Има 84 нарушения на съня, следобедната дрямка повишава работоспособността

Най-добре е да се събуждаме без принудата и стреса на часовник, твърди специалистът
Важно е да имаме добър сън, това се отразява не само за работоспособността ни, но е на целия ритъм на живот, на труд и на отдих. В някои случаи сънят е по-важен от бодърстването, по-критично необходим, отколкото храната, например.

Това не само споделя проф. Божидар Димитров, но и ни убеждава в минутите за здраве по Радио София.

Проф. Димитров е психофизиолог от БАН, съосновател на Българското дружества по медицина на съня (заедно с д-р Славчо Славчев).

Той изрежда някои факти от живота и науката:

  • Кафе, плискане със студена вода или бурна музика не могат да надвият или да компенсират т.нар. сънен дефицит. Той се появява вследствие на недостатъчно или некачествен сън и може да се компенсира единствено… със сън.
  • Около 30% от катастрофите се дължат на внезапно заспиване, може да е за секунди, но се стига до фатални последици.
  • Лошият сън разболява. По американската класификация има 84 нарушения на съня. Хъркащите хора за някои изглеждат смешни, а те всъщност са нещастни.

От икономическа гледна точка вече е доказано, че превъртането на часовника с час напред или назад (въвеждането на лятно часово време) няма никаква полза. Може би щеше да има ефект преди 200 години. Най-вероятно обаче България няма да промени това, колкото и безсмислено да е – предполага проф. Димитров. И уточнява, че всъщност проблеми създава главно пролетното преминаване към лятното часово време, когато ни се отнема 1 час (сън).

Проф. Божидар ДимитровВ момента в България се събират подписи под Петиция до Министерския съвет за премахване на порочната практика на смяна на времето два пъти годишно. В нея се посочва, че проучване на 9 европейски университета показва, че лятното часово време има пряка връзка с много заболявания, а разходите в ЕС за медикаменти и др. средства за справяне с проблема, са в размер на 131 млрд. евро годишно.

Хубаво е човек да става от сън, когато се съмва, сам, без принуда, без аларма на часовник или радио – казва още проф. Божидар Димитров. - Ако се събуди в неподходяща фаза на съня, човек може да е в лошо настроение, сърдит или дори нещастен.

Добре е по възможност да се ляга и да се става приблизително по едно и също време. Не може в събота и неделя да си отспим, за сметка на по-малкото спане през седмицата.

За разлика от наложеното становище, проф. Димитров е на мнение, че хранене преди сън е допустим. Желателно е обаче да не се приемат възбуждащи напитки (кафе и газирани с кофеин). Алкохолът също не се препоръчва, защото приспива, но и събужда рано. Не трябва да се чете в леглото, а от таблет или смартфон – да не говорим. Телевизорът въобще не трябва да е в спалнята.

СнимкаСпециалистът препоръчва кратък сън следобед (45 до 60 минути) и дори признава, че го практикува. Ефектът е ободряване и повишаване на работоспособността.

Всеки сънува, но не всеки си спомня.

Във фазата на сънуване (според най-новите теории и експерименти може да не е само една) тогава става най-благоприятното възстановяване, когато спомените и полезните дневни практики и навици се консолидират и остават трайно в паметта, а ненужната информация бива изтрита като в компютър.

Чуйте целия разговор с проф. Божидар Димитров и ще научите още съвети за добър сън, как се провеждат трите степени на консултиране при проблем, както и как той обяснява несъстоятелността във вярата в прогностичната функция на съновиденията.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02