Шедьоврите на Кано

| обновено на 24.11.17 в 09:53 БНР Новини
„Корабът на южните варвари“ – изображение върху плъзгащи се врати на будистки храм
Снимка: Wikipedia

От края на 15-и чак до първото десетилетие на 20-и век, стилът на рисуване на школата на семейство Кано господства в японското изобразително изкуство. От самото семейство произлизат едни от най-видните художници. Някои от тях, обаче, нямат кръвна връзка със семейството - или са се оженили за наследници, или са били осиновени. Но всички са сменили фамилията си на Кано, за да се издигнат в средите на художниците и заради престижа.
Стилът на школата е много разнообразен и обичан – те рисуват, както картини в ярки цветове, включващи орнаменти и очертания, характерни за японския стил, така и черно-бели платна, появили се в страната под влияние на китайските им съседи. Били доста известни с монохромните си рисунки върху коприна. Достигат съвършенство  и в изобразяването на морето, небето и облаците. На добрите художници обикновено се е плащало щедро и те често са работили за най-високопоставените хора в държавата като шогуните и даже самите императори.

Пример за творчеството на школата Кано са плъзгащите се врати в будисткия храм Конджубу-джи от 16-и век в планината Коя в южната част на Япония. Те са дело на Тоньо Кано и други членове на школата, дошли специално от Киото. На вратите са изобразени ярки пейзажи с дървета, птици и планини с красиви, изписани детайли. Самият храм е построен от генерал Хидейоши Тойотоми, по случай смъртта на майка му през 1593 година и е престрояван веднъж през 19-и век.
Сега храмът е сред най-посещаваните от туристите и е главен будистки храм на префектура Уакаяма.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коледна приказка в Детското.БНР

Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..

публикувано на 15.12.18 в 09:05
Юлия Спиридонова-Юлка с новата коледна книжка

Юлия Спиридонова-Юлка: Малките читатели са добри деца и агентите на Дядо Коледа знаят това

В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..

публикувано на 12.12.18 в 10:43
Весела Фламбурари

Коледните приказки на Весела Фламбурари

В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..

публикувано на 08.12.18 в 10:50
Янг Лин, герой от романа „Водният предел“

Храбрите крадци

Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..

публикувано на 05.12.18 в 09:15

Космонавт - една от най-мечтаните професии

И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..

обновено на 03.12.18 в 10:55

Приказки и истории от любими автори

Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..

публикувано на 02.12.18 в 08:30
Вокална група „Радиодеца” в Първо студио на БНР.

Музика и съвременно изкуство в Детското.БНР

Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..

публикувано на 30.11.18 в 08:20