Проф. Цветалина Танкова: За добър контрол на диабета трябват мерки срещу всеки рисков фактор

Снимка: Ани Петрова, БНР
Връзката на диабета със сърдечно-съдовите проблеми е доказана. Рискът от смърт поради сърдечно-съдови причини е от два до 4 пъти по-висок при хора с диабет. А в целия ЕС - според специалистите и статистиката, България е с най-висока сърдечно-съдова смъртност, достигаща 65%. Именно в пряката връзка на тези заболявания наскоро беше обявена информационна кампания под наслов „Приемете диабета присърце” или „Когато мислиш за своята кръвна захар, помисли и за сърцето си!“
Тази година Световният ден за борба с диабета постави акцент върху връзката на заболяването със сърдечно-съдовите здравни проблеми и усложнения, както и как диабетът засяга жените. Български ендокринолози изразиха тревогата си от епидемиологичния характер на разпространението на диабета. От 2000-та до 2015 г. болните в света са станала почти 3 пъти повече и в момента диагностицираните са 415 млн. души. В България са засегнати близо 9 на сто от населението, но над 30% от заболелите не знаят.

Ендокринолозите не пропускат да отбележат, че съществува стандартен въпросник*, който може много да помогне хората да преценят доколко са застрашени от диабета. СнимкаТой отчита рискови фактори, като възраст и наднормено тегло, наличие на високо кръвно налягане или роднини с тази болест.
Колкото до това, как диабетът засяга жените, проф. Цветалина Танкова - секретар на Българското дружество по ендокринология, подчерта пред Радио София, че е изключително важен скринингът още в началото на бременността или поне АГ-специалистът или личният лекар да приложи въпросника за оценка на риска за развитие на захарен диабет тип 2.
При бъдещите майки съществуват 2 вида диабет  – такъв, който може да бъде открит още в началото на бременността и гестационен диабет, който се търси през 24-28 седмица от бременността.

Само с намаляване нивото на кръвната захар ние не можем да намалим сериозно сърдечно-съдовия риск на пациент с диабет.– обясни проф. Танкова. – Това може да направим само с комплекс от мерки срещу всички рискови фактори. Вече глюкоцентричният подход към диабета се промени към т.нар. мултифакторен подход.

Здравословното хранене не само ще повлияе на кръвната захар, а и върху кръвното налягане, теглото на пациента, мазнините в кръвта.
Рискът от смърт при диабет е почти колкото при сърдечно-съдово заболяване, при инсулт, при инфаркт.

Чуйте повече в интервюто, което проф. Цветалина Танкова даде специално за Часът на здравето.

Въпросник за оценка на риска за развитие на захарен диабет тип 2

1. Възраст:
·  Под 45 години (0 точки)
·  45-54 години (2 точки)
·  55-64 години (3 точки)
·  Над 64 години (4 точки)
2. Индекс на телесна маса (тегло/ръст2):
·  Под 25 kg/m2 (0 точки)
·  Между 25-30 kg/m2 (1 точка)
·  Над 30 kg/m2 (3 точки)
3. Обиколка на талията, измерена на нивото на пъпа:
·  Мъже / Жени
·  Под 94 cm / Под 80 cm (0 точки)
·  94-102 cm / 80-88 cm (3 точки)
·  Над 102 cm /  Над 88 cm (4 точки)
4. Имате ли поне 30 минути физическа активност на ден?
·  Да (0 точки)
·  Не (2 точки)
5. Колко често консумирате пресни плодове и зеленчуци?
·  Всеки ден (0 точки)
·  Рядко (1 точка)
6. Вземате ли лекарства за високо кръвно налягане?
·  Не (0 точки)
·  Да (2 точки)
7. Имали ли сте някога високи стойности на кръвната захар?
·  Не (0 точки)
·  Да (5 точки)
8. Имате ли член на семейството или по-далечен роднина, който да е със захарен диабет тип 1 или тип 2?
·  Не (0 точки)
·  Да: баба, дядо, чичо, леля, братовчеди (3 точки)
·  Да: родители, брат,сестра, деца (5 точки)

Отчитане на резултатите:
До 12 точки -
Рискът от развитие на захарен диабет тип 2 е нисък.

12 - 14 точки - Трябва сериозно да промените начина си на живот: физическа активност, хранителни навици и да нормализирате телесното си тегло.

15 или повече точки - Има риск от развитие на захарен диабет тип 2. Необходима е консултация с лекар и измерване на кръвната захар на гладно.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02