Проф. Милена Пенева: Честото похапване създава дълготрайни условия за образуване на кариес

Не е важно дали сте си измили зъбите преди сън вечер, важното е да се грижите за устната си хигиена 2 пъти за 24 часов период, твърди стоматологът и говорител на Американската стоматологична асоциация Кимбърли Хармс. Той обяснява: тънкият слой от зъбна плака е в процес на постоянно изграждане по зъбите, благодарение на бактерия, която постоянно се активизира в устната кухина. И тази бактерия се нуждае именно от 24 часа за да започне да действа разрушително на зъбите. Ако си мием зъбите по-нарядко от този срок, киселината може да изяде емайла и да причини кариеси.

Учени от Обединеното кралство, САЩ и Австралия са изчислили, че около 4 млрд. жители на нашата планета страдат от кариеси. Тенденцията е всяка година да се добавят по около 190 милиона случаи на процес, наречен кариес.

От 2011 г. в България стоматолозите изпълняват Национална програма за профилактика на оралните заболявания при деца до 18 г. Освен кампании тя включва и повече информиране на родители, учители, на деца за правилното хранене и миене на зъбите. Именно във връзка с тези въпроси е и интервюто с проф. Милена Пенева – национален консултант и ръководител катедра по Детска дентална медицина в Медицинския университет в София.

Кариесът е многофакторно и поведенческо заболяванеобясни в Часът на здравето проф. Милена Пенева. Снимка– Поведението е това, което ще ни накара да си измием зъбите или не, да ядем това, което е полезно или това, което е кариесогенно. То позволява или не съответните фактори да допринесат за разрушаване на зъбите.

Навиците се създават от средата, в която растат децата, от семейството.

Изследвания показват, че зъбите се мият за 30-50 секунди, вместо за три минути.

Хранителната пирамида на здравословното хранене важи и за денталното здраве. В основата са зърнените храни, след това – месо, яйца, белтъчните храни, най-отгоре са захарите, от които имаме много малко нужда.

На зъбите им трябва много калций, витамин D и белтъчни в момента на изграждане основната структура (до около 12-годишна възраст).

Най-големият виновник за кариеса са въглехидратите. Именно те се разграждат до киселини и водят до деминерализацията.

Най-важното е да няма междинни хранения. Всяко похапване води до киселинна среда на зъбите в продължение на около 45 минути.

Киселинният резултат от въглехидратното хранене може да се коригира с малко парченце сирене например или глътка мляко – за нормализиране на ph на средата.
Нереално е да изискваме миене на зъби след всяко хранене. Задължителното миене е вечер и сутрин. В останалите случаи през деня е добре да изплакваме устата с вода. Или дъвка без захар за 7-8 минути.

Чуйте повече от проф. Милена Пенева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02