През 1507 година, след смъртта на своя брат Филип, Маргарита Австрийска, единствената дъщеря на римския император Максимилиан I, започва да управлява кралство Нидерландия. Тя избира да се премести в белгийския град Мехелен, където издига своя резиденция. Къщата, в която се настанява, е построена през XVI век и се смята за първата ренесансова сграда в Северна Европа. Маргарет създава от нея палат, известен като Савойския дворец.
Постройката на два етажа представлява архитектурно съчетание между готически и ренесансови елементи. Червеното тухлено крило е украсено с множество прозорци, островърхи арки в долната част и назъбени елементи по фасадата на втория етаж. Това крило се намира с лице към близката улица и ярко контрастира с другото крило – човек трудно може да предположи, че това са части от една и съща сграда. Крилото с подчертан ренесансов стил е в бял цвят, изградено изключително симетрично и пропорционално. В ниша над входната порта е поставен релеф на герба на нидерландския император – два лъва, които поддържат кралската корона. В друга ниша е поставена скулптура на богинята на правосъдието.
Маргарита Австрийска е обичана от жителите на Мехелен, защото засилва позициите на града, а в двора ѝ процъфтяват науката и изкуството. След смъртта ѝ Савойският дворец служи като седалище на Великия съвет на Нидерландия почти два века, а днес е превърнат в Съдебна палата.
Още за историята на Маргарита Австрийска, за изображенията на вещиците в картините от времето на Ренесанса и за невероятната колекция от унгарски произведения на изкуството на Николас Салго можете да научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.
Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..
В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..
Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..
Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..
Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..
Комплексът „Пагодата на ароматите“ във Виетнам се състои от няколко различни сгради. От двете страни на голямата му порта стоят статуи на коленичили слонове, а по-навътре в постройката е голямата зала за обреди. Следва пагодата „Райската кухня“, известна със своята камбанария, и специалната „Зала на трите скъпоценни камъка“. Там отсядат будистите,..
Имате ли познато магаре, чиято майка непременно иска да го уреди с победа в конни състезания? Ако отговорът ви на този въпрос е положителен, значи можете да си представите колко актуални са историите в книжката с днешни приказки на професор Банко П. Банков. „Пижамата на тигърчето“, „Щурчова мечта“ и „Преди да пораснеш“ са по-предишни книги с приказки от..