Културно-историческото наследство е едно от най-големите богатства на България, наред с оригиналната ни традиционна култура. Земята ни е съхранила културни паметници от различни епохи – от древността до наши дни – и във фондовете на българските музеи се пазят уникални артефакти, преминали през вековете. За опазването, социализирането и популяризирането на това значимо наследство нашата държава се опитва да полага необходимите специални грижи. В тази посока е важно да се проучва и споделя опитът на европейските страни.
Културната политика на Съвета на Европа е насочена към утвърждаване на европейските културни ценности и разбирането за европейска културна идентичност, което пряко засяга състоянието на културното наследство на Обединена Европа. Още в Европейската културна конвенция от 1954 г., която дава началото и насоките на културното сътрудничество на Съвета на Европа, се подчертава, че културните обекти на територията на страните членки на Европейския съюз представляват европейска културна ценност и са неделима част от общото ни наследство.
Каква е ролята на културно-историческото наследство в процесите, свързани с бъдещето на Обединена Европа и нейната идентичност и какво е мястото на „новия музей” в общите културни политики? За това разговаряме в предаването с Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България.
Три въздействащи фоторазказа за благотворителността и доброволчеството представя столичната галерия „Синтезис“ до 15 декември 2018 г. Изложбата показва фотопроектите на Добрин Кашавелов, Борислав Трошев и Тихомира Методиева, отличени през 2018 г. в конкурса „Благотворителността през обектива“. В поредица от фотоси под названието „Виж това или..
Денис Бучел е фоторепортер, социален фотограф и преподавател, чиято нова изложба Mirror се открива днес в галерия „13-то стъпало“ в Бургас. Той е роден в Кишинев, но живее и работи в България, носител е на много награди, между които „Снимка на годината“ и „БГ прес фото“. Денис Бучел казва, че обича хората и е склонен да чака дълго момента, в който те..
На 6 декември 2003 година у нас се ражда българската Уикипедия - най-голямата онлайн енциклопедия в света. Към днешна дата в нея има близо 250 000 статии, а около 150 активни редактори работят единствено на доброволни начала. В световен план Уикипедия е петият по популярност сайт, който създава съдържание на повече от 300 езици, включително..
Ако се разходите из София или някой от по-големите градове в страната с Васил Макаринов и Теодор Караколев сигурно ще останете изненадани от сградите, които ще ви покажат и покрай които навярно сте минавали стотици пъти, но не сте им обръщали внимание. Надали сте се вглеждали в извитите витрини на постройка в посока НДК в София или в скритата..
Вторият международен фестивал на импровизационния театър вече приключва, но това не пречи на неговите организатори и създатели от трупа „ШиЗи Про“ да импровизират на живо в студиото на „Време и половина“. Със Златин Цветков, Милко Йовчев и Яна Огнянова говорим за това как се тренира импровизация, каква свобода дава тя, до какви истини достига и дори..
Младежки ентусиазъм и желание да споделиш частица от себе си с онези, които мислят, чувстват и избират като теб. Между четири стени заедно с тези истински и неподправени компоненти се случва музиката в новия албум на Любо Киров „Както преди“. Именно за изборите, които правим, и за начините, по които стигаме до истината, си говорихме с Любо в нашето „Време..
Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на мислите си - от заглавието до финала, защото бяха увлечени в следването на думите, които сънуваха...