Столичната организация на Българския червен кръст официално откри новия сезон на благотворителната кампания #steniskanabala 2018. Това е 5-а поредна година, в която се провежда тази програма, насочена към по-добро образование за младежи в неравностойно положение. Целта е завършващите училище да дарят за каузата парите, които са отделили за официални дрехи и да отидат на бала си със специална тениска. До момента са предоставени 141 стипендии на първокурсници в неравностойно положение, приети в български висши учебни заведения. А на 36 студенти от втори и трети курс са отпуснати еднократни стипендии за много добър и отличен успех.
„Нека да загърбим суетата и да се обединим зад тази благотворителна кауза“ ни казват абитуриентите, които ще се включат тази година в кампанията #steniskanabala. В благотворителната инициатива до момента са участвали 2272 абитуриенти, като са събрани близо 50 хил. лв. Мино Караджов от Професионалната гимназия по електроника – София подкрепя начинанието и казва:
Тази инициатива ми дава избор между това да направя нещо хубаво за себе си в рамките на един ден, или да помогна на някого да продължи напред в живота си. Това за мен е прекрасно, разбирам колко е важно да получиш подкрепа, да имаш приятел до себе си в труден момент. Консервативни хора винаги има много, но не мога да ги виня. Аз обаче съм отворен към подобни кампании. Няма да ми коства много да покажа на хората, които се нуждаят, че вярвам в тях. Това ще им даде необходимата мотивация да продължат напред и да осъществят мечтите си.
Да си припомним откъде започна кампанията: През 2013 г. цял випуск абитуриенти от град Пирот (където живеят и много българи, а дотам често пътуват български туристи) в Сърбия отидоха на бала с тениски, вместо с рокли или костюми. Младите хора дариха спестените пари на деца в неравностойно положение. През 2014 г. този жест се превърна в инициативата #steniskanabala и завладя цяла България. Михаела Велкова от 22-о училище в столицата ще остави фееричната си рокля в гардероба и ще отиде на бала си с тениска:
#steniskanabala е нещо много хубаво. Повече мои връстници трябва да се замислят над това, че помагаме на хората да бъдат щастливи. Образованието е едно от най-важните неща и смятам, че всеки един от нас трябва да се включи в кампанията. Ние можем да бъдем красиви всеки ден, тази суета, този бал… те са само един ден. Вместо да се концентрираме върху това да сме пищни и хубави, можем именно в този ден да се обединим и да помогнем на млади хора в нужда.
В кампанията се включиха и много известни личности като певецът Вензи, влогърът Крис Захариев и ансамбълът на България по художествена гимнастика. Макар инициативата да е насочена към завършващите училище сега, всеки от нас може да закупи тениска и да дари средства за образованието на младежи в нужда.
Снимки: steniskanabala.bg и Луиза Лазарова
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..