Босилеград е разположен на границата между България и Сърбия. Населението е предимно българско и пази традициите, българското си самосъзнание и език. Много години вече за великденските празници тук се събират българчета от различни страни. 25-ият „Международен детски великденски фестивал Босилеград 2018” ще посрещне над 800 деца от шест държави. Те ще покажат своето творчество, ще се състезават и ще участват в културната програма на фестивала, който през годините прерасна във важно събитие за опазването на българските ценности и традиции в условията на днешния ден. През фестивалните дни ще се проведат състезания за най-силно, най-оригинално и най-хубаво великденско яйце. Всичко това е придружено с културно-забавна програма в периода 2-9 април: изложби, концерти, работилници, театрални представления. Александър Димитров, основен организатор на фестивала разказва:
25 години не са малко. Започнахме от нищото, а постигнахме много, даже не сме очаквали толкова добро развитие. За празника сме поканили 10 държави, но ще дойдат деца от шест. И това е рекорд за малкия Босилеград. Ще имаме представители от Румъния, Молдова, Унгария, България, Македония и Сърбия. Така че около 700-800 малчугани с настроение ще бъдат по Великден в Босилеград. Как започнахме? През 1994 г. направихме само едно състезание между децата в Босилеград за чупене на великденски яйца. Естествено имаше победител, имаше и отпаднали, но настроението беше празнично и никой на се сърдеше. Обещахме си да го направим и следващата година и така започнахме. От година на година правехме и нещо повече. Осъзнахме, че такъв фестивал има своя потенциал и трябва да бъде развиван. Намерихме и спонсори, предимно от България. Започнахме от нищото и стигнахме до Европейския парламент. Съвсем наскоро – на 28 февруари, там открихме изложбата „Босилеград преди и сега” с акцент към „Международния детски великденски фестивал”. Само преди две години получихме още едно признание от Европа – за опазване на традициите и обичаите, за любовта и толерантността, по програма на Европейската комисия „Европа за фестивали, фестивали за Европа”. Нашият беше нареден до най-добрите европейски фестивали. Вече сме част и от Европейската фестивална общност. Всичко това показва, че трудът, който влагаме за организирането на това събитие, си заслужава.
Централното събитие – състезанието с великденски яйца, ще бъде навръх Великден. Какво още включва празничната програма, обяснява Александър Димитров:
Както винаги се стараем да покажем интересни неща. Специално за празника ще имаме няколко театрални постановки – от „Мало театро” в Унгария, от българския театър „Сълза и смях”, а най- голямото събитие ще бъде концертът на ансамбъл „Българе” със спектакъла „Осмото чудо”. На Велика събота децата ще се запознаят и с Рилския манастир – вече 12 години посещаваме тази българска светиня. След това се връщаме в Босилеград, за да започнем състезанията с великденски яйца. Ще определим победителите и ще ги зарадваме с още един концерт. Този път модерни танци и по-динамична музика, за да отговорим на интересите и на по-младите. Сегашното издание на фестивала съвпада с първото българско председателство на Съвета на ЕС, чието мото е „Съединението прави силата”. Такава е и мисията на великденския фестивал в Босилеград, който от години изпраща послания за любов, разбирателство и съжителство в един по-хубав свят без граници и предразсъдъци, свят, изпълнен с надежда.
Снимки: личен архив
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..