Проф. Никола Григоров: Алкохолът удължава живота, но неусвоеният започва да руши здравето

Умереното пиене е правилно, но то трябва и да се контролира, твърди известният гастроентеролог

Снимка: Георги Нейков
Алкохолът няма само едно лице* – добро или лошо, твърди един от най-добрите гастроентеролози, известният не само в България проф. Никола Григоров.

Алкохолът успокоява, социализира,
но и не прощава

в един момент води до алкохолна абстиненция, води до отравяне на клетките, до зависимост, до агресивност, изолираност деградация.

„Има различни схващания, но аз не съм привърженик на пълното въздържание. Многократни изследвания (и то дългогодишни) са доказали, че умерено пиещите живеят по-дълго от алкохолиците, но и от напълно отричащите алкохола.“

Специалистът обяснява, че пиенето повлиява добре и на съня, както и на сърдечно-съдовата система, има антиоксидантно действие, противотуморен ефект.

Българите не сме пиянски народ, но алкохолът традиционно присъства на масата, допълва проф. Григоров.

Виното и бирата са добре познати на Стария континент. Концентратите идват от Изтока през ХІІІ-ХІV век. Смята се, че българите са познавали дестилацията на алкохола още през времето на цар Иван Асен ІІ (ХІІІ век). Тогава е имало чумна епидемия, а алкохолът е използван и като лекарство, и като дезинфекция.

Само 15% от хората, които пият много алкохол, развиват чернодробна цироза. Останалите развиват алкохолната болест, а тя е

болест на мозъка

Има генетична предопределеност на склонността към алкохолизиране. При 1 родител алкохолик – 30%, при двама – 80%.
Този, който пие нормално, умерено, не се крие, а даже се хвали, понякога преувеличава, докато алкохоликът обикновено отрича, крие се.

Алкохолното увреждане е клетъчно увреждане.

След попадане в стомаха 20% се резорбира, отивайки в кръвта. Другото количество в тънките черва попада в т.нар. портална система, в черния дроб – да бъде усвоен и елиминиран.

Първото стъпало е ензимът алкохолна дехидрогеназа. Той е генетично детерминиран и е основният разграждащ продукт. Европейските народи (вкл. и балканските) имаме високо ниво на алкохолната дехидрогеназа.На изток нивото е ниско, има народи, при които дори липсва. Без този ензим алкохолът директно отравя организма. След него има още 2 ензимни системи, с които организмът е защитен.

Между половете също има разлика. Жените имат по-малко алкохолна дехидрогеназа.

Затова според

световните стандарти

допустимото количество алкохол за жените е 25 грама, а при мъжете – 35-40 грама. И то 3-4 пъти в седмицата. Ако се пие всеки ден по малко, трябва да има почивка 2 дни след всеки 5.

Ако остане неелиминиран алкохол, той започва да трови организма, няма орган, няма клетка, които да са пощадени.

Чуйте повече по темата в разговора на Георги Нейков с проф. Никола Григоров.

- - - - -
          * Проф. Никола Григоров е работил в ИСУЛ, Втора градска МБАЛ и др., а в момента е в „Пирогов“. В издателство чака да бъде издадена негова книга със заглавие „Лицата на алкохола“. В нея са включени 12 разказа за „срещата с алкохола, който определя съдби“. А преди всеки от тях има описание на конкретен случай от практиката, обсъжда се от медицинска гледна точка влиянието на алкохола.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02