Бенефис на известната оперна певица Валерия Мирчева с мюзикъла "Моя прекрасна лейди" от Фредерик Лоу ще се състои днес в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Режисьор на спектакъла е Нина Найденова, а диригент Константин Добройков.
Оперната прима е трето поколение музикант. През 1973 г. Валерия Мирчева става лауреат на международния конкурс "Антонин Дворжак" в Карлови Вари, на който завоюва първа награда и златен медал, както и Специалната награда на Чешкото радио и телевизия. Завършва музикалното училище „Добрин Петков“, впоследствие Българската държавна консерватория при Илия Йосифов, след което специализира в майсторски клас по оперно пеене, актьорско майсторство и камерна музика.
През 1978 г. Мирчева получава I награда и златен медал "Млади оперни надежди" в Скопие. Пее в Русенската опера,София и Плевен, а от 1981 г. е солистка на Пловдивската опера. На нейната сцена, както и в многобройните турнета по европейските сцени Валерия Милчева пресъздава сложни и силни женски образи - Кармен, Азучена в "Трубадур", Амнерис в "Аида", принцеса Еболи в "Дон Карлос", Фенена от "Набуко", Мадалена от "Риголето", Улрика от "Бал с маски", Марина Мнишек от "Борис Годунов", Олга от "Евгений Онегин", Кончаковна от "Княз Игор", Изабела в "Италианката в Алжир".
Гастролирала е в Гърция, Малта, Испания, Германия, Дания, Швеция, Норвегия, Белгия, Холандия, Русия, Армения, Латвия, Украйна, Италия, Куба, Унгария, Чехия, Румъния. Сред партньорите й са звезди на оперното изкуство като Гена Димитрова, Райна Кабаиванска, Никола Николов, Бруно Себастиан, Мауро Аугустини, Никола Гюзелев, Сета дел Гранде...
Синът ѝ Андрея също прави първи стъпки в оперния театър и в пеенето.
Изложба, посветена на Константин Иречек (1854–1918), ще се открие в в къщата-музей „Хр.Г. Данов“ в Стария град. Акцент в изложбата е престоят на Иречек в България и приносът му за българската история и образование. Той е автор на първата академична история на България, бил е и министър на просвещението. Носител е на първия златен медал „За..
Книгата е „Добри поличби”, авторите – Тери Пратчет, Бог да го прости и Нийл Геймън, Бог да го поживи. Ангелът Азирафаел и демонът Кроули много харесват света и искат да го спасят. В опит да си успокои нервите, Кроули пъха в касетофона на „Бентли”-то касета с „Годишните времена” на Вивалди. „Мамка му!” – изкрещява обаче той, щом го заливат едни..
Коледната изложба на Дружеството на пловдивските художници тази година е приютена залите на Градската художествена галерия. Ще бъдат връчени годишните награди за живопис, графика и скулптура, за млад автор, както и Наградата на кмета на Пловдив. Тази година техните носители са: за живопис – Минчо Панайотов, за графика – Димитър Апостолов, за..
Литературен салон SPIRT & SPIRIT и издателство Книгомания.бг представят журналистката Евгения Атанасова и книгата й „КРИСТО, ВЛАДО, РОСЕН И ПЛАВАЩИТЕ КЕЙОВЕ“ днес от 19 ч. в „Петното на Роршах" в Пловдив. Евгения Атанасова-Тенева е журналист и запален изследовател на творчеството на Кристо и Жан-Клод. Автор e на документални филми и статии,..
Книгата с епиграми „Дебили-недраги“ на Георги Кушвалиев ще бъде представена в Първо студио на Радио Пловдив. Писателят е първият носител на наградата „Крилатият козел“, учредена в памет на Радой Ралин, наречен „Козела“ в разработките на ДС за него. „Дебили-недраги“ е издадена във формата на изгорената преди 50 години „Люти чушки“, а..
Премиера на второто издание на книгата „Познатият непознат Пловдив“ на Пенка Калинкова ще се състои в Културен център Тракарт. Първото издание се изчерпа изненадващо бързо и продължават да я търсят, дори от чужбина, повечето са, разбира се, пловдивчани. Оказа се, че има все още хора, които се интересуват от миналото, от голямата история..
Творческа вечер на поета и преводача Кирил Кадийски ще се проведе на 28 ноември (сряда) 2018 г. от 17,00 ч. в Лекционната зала на Народна библиотека „Иван Вазов“. Той е сред значителните съвременни български поети, известен е с множеството преводи на творчеството му на различни европейски езици, носител е на престижни награди. Изумителна е и..