Негативен старт на Уолстрийт след нови притеснения около търговската война САЩ - Китай

Нарастват инвеститорските опасения относно перспективите пред американската икономика

Вчерашната еуфория на капиталовите пазари след срещата Тръмп - Си започна да избледнява доста бързо във вторник, тъй като инвеститорите започнаха отново да поставят под съмнение възможността за истински пробив в търговските преговори между Вашингтон и Пекин. В същото време се засилват притесненията относно икономическите перспективи пред САЩ, което се вижда ясно при търговията на американските държавни облигации.

Индексът DJIA се раздели с близо 200 пункта при старта на търговията на Уолстрийт (понижение с 0,78%), широкият индекс S&P500 се понижи с 0,73%, а технологичният индекс Nasdaq Composite - с 0,67%. По този начин и трите основни фондови индекса заличиха част от вчерашните им повишения с между 1,1% и 1,5% в резултат на споразумението между Доналд Тръмп и Си Цзинпин за временно преустановяване на политиките на увеличаване на митническите тарифи между САЩ и Китай в рамките на следващите три месеца, докато се провеждат новите търговски преговори между двете водещи световни икономики.

След първоначалната еуфория, инвеститорите сякаш си дадоха смета, че проведените в коларите на срещата на Г-20 в Буенос Айрес разговори между двата президенти приключиха без каквато и да било по-ясна конкретика. Под въпрос се поставя дори и обявеното от Тръмп предстоящо намаляване на високите китайски мита от 40% върху вноса на произвежданите в САЩ автомобили. Относително пестеливи бяха и коментарите по повод евентуална бъдеща търговска сделка от страна на топ икономическият съветник на Белия дом - Лари Къдлоу. В интервю за Fox Business, Къдлоу отбеляза, че все още няма окончателно споразумение с Китай относно автомобилните налози. Той също така посочи, че договореният между Тръмп и Си преговорен прозорец ще стартира от 1-ви януари 2019-а година, докато от Белия дом посочиха, че 90-дневната отсрочка стартира от 1-ви декември 2018-а година. Това сякаш хвърли в допълнителен смут инвеститорите, подновявайки техните съмнения, че САЩ и Китай ще приключат с успех новия кръг от търговски преговори.

В същото време инвеститорите на Уолстрийт започват да изглежда доста притеснени и от поведението на американския дългов пазар, където доходността на 10-годишните държавни облигации се понижава трайно под психологическата бариера от 3%, достигайки нива около 2,94%, като в същото време доходността на краткосрочните двугодишни книжа се повишава към 2,84%.

                                                                  Лихвен спред между 10- и 2-годишните ДЦК на САЩ (най-малък от юли 2007-а)

Снимка

Това означава, че лихвеният спред между дългосрочните и краткосрочните облигации се свива до близо 10 базисни пункта, което е най-тесният спред от 11 години насам. Трябва да се има предвид, че подобно свиване на лихвения спред между двата типа ДЦК и евентуално скорошно понижаване на доходността на 10-годишните книжа под тази на двегодишните книжа е признак, че инвеститорите се опасяват относно перспективите пред американската икономика. Според финансовата теория, опасността от т.нар. "инверсна крива на доходността" е доста добър индикатор, предсказващ икономическа рецесия, въпреки че времето между получаването на тази "инверсна крива на доходността" и икономическото низходящо движение могат да бъдат отдалечени във времето от шест месеца до две години.

След вчерашно възходящо рали с 3,5%, днес акциите на Apple Inc. се понижават с близо 2%, тъй като производителят на микрочипове Cirrus Logic Inc. се оказа поредната технологична компания, която коментира по-слабите продажби на новите модели смартфони iPhone.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Управителят на фирмата-представител на

Христо Гълбачев: Най-важното е да не пострада имиджът на България като туристическа дестинация

Близо 6 хиляди туристи на фалиралия туроператор "Томас Кук" продължават почивката си у нас. Това са граждани на Германия, Полша, скандинавските страни, Белгия и Франция. Да не се притискат туристи да заплащат повторно за услуга, за която вече са заплатили, апелира управителят на фирмата-представител на "Томас Кук" в България Христо Гълбачев. Той..

публикувано на 25.09.19 в 17:36
Полина Карастоянова

Националният борд по туризъм ще съдейства на туроператорите след фалита на "Томас Кук"

Проблемът наистина е сериозен. Така коментира последствията от фалита на британската фирма "Томас Кук" Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Томас Кук" е сред структороопределящите туроператори, с които българският туристически бизнес работи. Ще има своето отражение както пряко върху колегите хотелиери,..

публикувано на 24.09.19 в 12:55

Веселин Налбантов: Министерството на туризма да предприеме действия след фалита на "Томас Кук"

Министърът на туризма Николина Ангелкова свиква среща с представители на хотелиери, туроператори, с представители на посолството на Великобритания у нас във връзка с обявения фалит на британския туроператор "Томас Кук". Веселин Налбантов, член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, от осем години не работи с фалиралия..

публикувано на 24.09.19 в 12:40

Ръст на китайските акции след решение на Тръмп да отложи крайния срок за сделка с Пекин

Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..

публикувано на 25.02.19 в 10:07

Над 162 600 клиенти използват безплатните sms услуги на ЧЕЗ електро

Над 162 600 клиенти имат активна регистрация за безплатните sms услуги, предоставяни от „ЧЕЗ Електро България“ АД – известие преди прекъсване на електрозахранването и проверка на сметката. През изминалата 2018 година Дружеството изпрати близо 282 000 кратки съобщения, от които около 4% са за проверка на сметка, а с останалите 96% Дружеството е..

публикувано на 07.01.19 в 12:36
На 21 февруари в Sofia Event Center за пета година ще се проведе форумът за иновации - Innovation Explorer 2019 г.

Трите императива на иновациите: наука, щастие, амбиция

Какво ще стане, ако в една зала влязат топ-шпионинът на ЦРУ, Робърт Беър, илюзионистът, Butzi, награждаваният лекар и хуманист от Мериленд, Стивън Томас, креативният директор на BBC, Дан Рамсден, дизайнерката Мену Сингхот Станфорд? Ще започне петото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer. Сред лекторите са и..

публикувано на 03.01.19 в 07:15

Еврото стана на 20 години

Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..

публикувано на 01.01.19 в 06:45