Федералният резерв може да сигнализира за пауза в цикъла на повишаване на лихвените ставки

Възможното заемане на позиция "на изчакване" от Фед доведе до рязко възстановяване на Уолстрийт в края на вчерашната търговия

Представителите на Федералния резерв обмислят дали да не сигнализират за заемане на "изчаквателна" позиция след очакваното от всички увеличение на основната американска лихва на заседанието на 18-и и 19-и декември, което би могло да доведе до забавяне на темпа на повишаване на лихвените ставки през следващата година, съобщава "Уолстрийт джърнъл".

Членовете на Фед все още смятат, че посоката на краткосрочните лихвени проценти ще остане възходяща през 2019 година, според техни последни интервюта и публични изявления. "Уолстрийт джърнъл" обаче отбелязва, че те стават все по-несигурни относно това, доколко агресивно трябва да се увеличават лихвените ставки и до какви нива трябва да стигне федералната фондова лихва, като в същото време изглеждат все по-склонни да заемат позиция "на изчакване", преценявайки как се държи икономиката на САЩ в резултат на досегашния цикъл на затягане на лихвите.

Съгласно една нова стратегия за бъдещата парична политика, зависеща от постъпващите икономически данни, Федералният резерв може да се откаже от предсказуемото повишаване на лихвите на всеки три месеца, което беше в сила през последните две години, като го замени с възможността за забавяне на темпа на лихвен растеж на някое от предстоящите заседания, отбелязва "Уолстрий джърнъл".

Според досегашния модел Фед трябваше да повиши отново основния лихвен процент на заседанието през март 2019 година, но към този момент централните банкери сякаш вече не са сигурни, когато ще предстои този ход след очакваното от всички увеличаване на федералната фондова лихва на срещата на 18-и и 19-и декември.

"Уолстрийт джърнъл" посочва, че последните сътресения на капиталовите пазари засега не са повлияли на мнението на Фед, че икономиката на САЩ продължава да има стабилна основа, като растежът остава силен, а безработицата – ниска. Известното отслабване на инфлацията през последните месеци и поевтиняването на цените на петрола, което може да доведе до нейно по-нататъшно понижение, обаче могат да смекчат нагласите на Фед относно продължаващото увеличаване на лихвените ставки, целящи да предотвратят евентуално прегряване на американската икономика.

Информацията на "Уолстрийт джърнъл", че членовете на Федералния резерв обмислят дали да не сигнализират, че ще заемат позиция "на изчакване" след все още доста вероятното последно повишение на лихвите по-късно този месеца и че те ще забавят темпото на затягане на лихвите догодина, допринесе за снощното рязко възстановяване на пазара на акции на Уолстрийт след бруталните разпродажби в началото на търговията.

Индексът DJIA приключи вчерашната сесия със скромно понижение от 79 пункта (понижение с 0,3%), след като в даден момент индексът на сините чипове се раздели с цели 785 пункта. Това се оказа най-значимото "обръщане" на посоката на пазара от 4-ти април насам. Индексът S&P500 пък затвори снощи с понижение от едва 0,15%, докато индексът Nasdaq Composite дори приключи с повишение от 0,42%, след като в даден момент от търговията технологичният индекс се срина с 2,4%.

Трябва да се има предвид, че опасенията относно агресивната политика на Фед на затягане (повишаване) на лихвите, в комбинация със страховете около влошаващите се търговски отношения между САЩ и Китай, бяха най-сериозните източници на тревога за инвеститорите на Уолстрийт през отминаващата година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Управителят на фирмата-представител на

Христо Гълбачев: Най-важното е да не пострада имиджът на България като туристическа дестинация

Близо 6 хиляди туристи на фалиралия туроператор "Томас Кук" продължават почивката си у нас. Това са граждани на Германия, Полша, скандинавските страни, Белгия и Франция. Да не се притискат туристи да заплащат повторно за услуга, за която вече са заплатили, апелира управителят на фирмата-представител на "Томас Кук" в България Христо Гълбачев. Той..

публикувано на 25.09.19 в 17:36
Полина Карастоянова

Националният борд по туризъм ще съдейства на туроператорите след фалита на "Томас Кук"

Проблемът наистина е сериозен. Така коментира последствията от фалита на британската фирма "Томас Кук" Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. "Томас Кук" е сред структороопределящите туроператори, с които българският туристически бизнес работи. Ще има своето отражение както пряко върху колегите хотелиери,..

публикувано на 24.09.19 в 12:55

Веселин Налбантов: Министерството на туризма да предприеме действия след фалита на "Томас Кук"

Министърът на туризма Николина Ангелкова свиква среща с представители на хотелиери, туроператори, с представители на посолството на Великобритания у нас във връзка с обявения фалит на британския туроператор "Томас Кук". Веселин Налбантов, член на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация, от осем години не работи с фалиралия..

публикувано на 24.09.19 в 12:40

Ръст на китайските акции след решение на Тръмп да отложи крайния срок за сделка с Пекин

Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от 10% на 25%, визирайки "значителен прогрес" по време на проведените през миналата седмица търговски..

публикувано на 25.02.19 в 10:07

Над 162 600 клиенти използват безплатните sms услуги на ЧЕЗ електро

Над 162 600 клиенти имат активна регистрация за безплатните sms услуги, предоставяни от „ЧЕЗ Електро България“ АД – известие преди прекъсване на електрозахранването и проверка на сметката. През изминалата 2018 година Дружеството изпрати близо 282 000 кратки съобщения, от които около 4% са за проверка на сметка, а с останалите 96% Дружеството е..

публикувано на 07.01.19 в 12:36
На 21 февруари в Sofia Event Center за пета година ще се проведе форумът за иновации - Innovation Explorer 2019 г.

Трите императива на иновациите: наука, щастие, амбиция

Какво ще стане, ако в една зала влязат топ-шпионинът на ЦРУ, Робърт Беър, илюзионистът, Butzi, награждаваният лекар и хуманист от Мериленд, Стивън Томас, креативният директор на BBC, Дан Рамсден, дизайнерката Мену Сингхот Станфорд? Ще започне петото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer. Сред лекторите са и..

публикувано на 03.01.19 в 07:15

Еврото стана на 20 години

Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на общата европейска валута са поставени още с Римския договор. По-късно в договора от Маастрихт..

публикувано на 01.01.19 в 06:45