Отец Владимир Дойчев: Спасителят иска да види грешници, които желаят да се променят



Времето край Рождество Христово, когато блесват елхите в домовете ни и се изпълваме със светлина, насищаме с очакването за най-много чудеса. Но в еуфорията на празника като че ли забравяме за единственото и най-истинско чудо – Раждането на Спасителя.




Покрай тази суетня около празника – обикалянето за подаръци, броенето на някакъв брой манджи, всъщност ние празнуваме рожден ден без рожденика. Както някога Божият Син се е родил и за Него не е имало място в странноприемницата, така в нашия почти истеричен празник отново няма място за Него. Той отсъства от мислите ни, от сърцата ни и вместо това ние празнуваме себе си и своето желание за радост. Без Спасителя обаче няма истинска радост. И вижте как Бог слиза в живота на човека – той не идва както немогъщите управници на този свят правят, натрапвайки себе си. Всемогъщият идва в тишина и присъства на празника, очаквайки ние самите да се досетим за какво той е дошъл. Но ние се страхуваме да видим своята погибел, своя грях, заради които Бог прие да слезе на Земята.

В тихата и свята нощ децата също очакват своите чудеса. Колко сред тях са чували обаче, че зад образа на Дядо Коледа с подаръците стои Св. Николай Мирликийски – чудото на кроткия човек, който може да бъде пример за подражание в техния живот?

СнимкаДнес обичаме да казваме, че смирението и самопонизяването – както Христос слиза на Земята заради нас, са за хората, които нямат други качества – продължава отец Владимир. – За светиите обаче трудолюбието, интелигентността, красотата имат стойност, само ако се съчетават със смирението и кротостта. Именно това трябва да казваме на децата, а не от малки да ги правим амбициозни как да оцеляват в този свят и с лакти да си пробиват път по стълбата на суетата. Нека да им казваме, че кроткият и смирен човек живее, твори и благоукрасява другите във вечността – както прави Св. Николай. Затова и да живеят като вечни, а не като временни, като небесни, а не като земни.

Как обаче да преобразим живота си и да извършим личното си чудо?

Най-изморителното на днешното време е, че в него почти не живеят виновни – всички са толкова добри и праведни по Коледа – отговаря свещеникът. – И никой не намира в себе си нищо, което да принесе на родилия се Спасител. Не намира повод за сълзи, за чистене, а онова, което Иисус Христос иска, е да види грешници, които желаят да се променят. Само когато човек спре да мисли за себе си и започне да вижда ближните си, ще се възцари мир. И този мир ще може да пренася своите носители във вечността.

Затова и единствения дар, който можем да поднесем на Бог в този празничен ден, е нашето спасение. Той очаква от нас да се променим и тази метаморфоза. Църквата нарича покаяние. Именно нея трябва да потърсим в тези дни, казва още отец Владимир Дойчев.

Чудото на покаянието, чудото на кроткия човек, който успява да отхвърли от себе си игото на егоизма и да последва Бог. Чудото и на сълзите – човек плаче и от щастие, и от мъка, но на Рождеството тези две усещания се сливат в сълзите, носещи истинския Христов мир. Не подаръците, не търговският център, не лъскавите играчки, а именно сълзите, през които човек вижда Бога и ближния си по-ясно, носят истинската стойност на празника.

Снимки: личен архив

Още от категорията

Св. св. Кирил и Методий – съпокровители на Европа

Малцина знаят, че с апостолическо послание „За безпримерно достойнство” (Egregiae Virtutis) от 30 декември 1980 г. папа Йоан Павел II обявява светите братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа. За папата двамата славяноапостоли са мост между Изтока и Запада, допринесли значително както за културното израстване на Стария континент, така и за..

обновено на 24.05.20 в 10:21

Празникът Възкресение ни връща вярата и надеждата за един по-добър свят

Великден е! Възкресение Христово е най-големият празник за православните християни, наричан Празник на всички празници. Той се възприема като най-великото събитие в историята на човешкия род. На този ден се празнува възкръсването на Божия син от света на мъртвите. Той изкупил със смъртта Си греховете на човечеството, а с възкресението Си дал надежда..

обновено на 19.04.20 в 15:46

Видински учител обикаля света пеша преди повече от век

Преди повече от век един видински учител изоставя класната стая и тръгва да изследва света. Нищожните средства, с които разполага, не му позволяват да се качи на параход. Ала безпаричието не успява да сломи непоколебимия му дух – той взема със себе си скромен багаж и се отправя на околосветско пътешествие... пеша. Кой е авантюристът,..

публикувано на 17.12.18 в 08:30

Образът на Васил Левски не престава да ни изненадва и вълнува

Откритието на млад уредник от музея в Карлово преди броени дни предизвика истинска сензация за широката общественост и за изследователите на живота и делото на Васил Левски. Името му е Виктор Комбов, който по време на кратката си научна командировка до Държавния архив в Истанбул попада на непозната за българските изследователи снимка на..

публикувано на 11.12.18 в 11:34

Храм-паметникът „Св. Андрей Първозвани” в София пази паметта на опълченците на България

Тя е единствената не само в София, но и в Софийска епархия, започва разказа си за черквата „Св. Андрей Първозвани“ отец Стилиян Табаков, който служи в нея. Много малко са епархиите в Българската православна църква, в които има храмове с името на Свети Андрей. А този специално е свързан с паметта на загиналите за свободата на България опълченци,..

публикувано на 30.11.18 в 13:24

Една военноморска легенда продължава своя живот

Последната българска бойна подводница „Слава“ има  шанс да се превърне в музей на подводния флот. Вече седем години тя стои на  пристанището във Варна и чака да бъде решена съдбата ѝ. С течение на времето шансът подводницата да потъне в морето от отпадъци става все по-осезаем. Като спасителен пояс се явява предложението от фондация „Белославско стъкло“,..

публикувано на 29.11.18 в 09:00
Днешната църква „Св. Климент и Пантелеймон“ в Охрид, в която се съхраняват мощите на Св. Климент Охридски

Свети Климент – книжовникът, посветил се на християнизацията и просветата на българите

Св. Климент е български просветител, духовник и книжовник, последовател на Светите братя Кирил и Методий, на когото Българската православна църква отдава почит на 25 ноември. Според авторите на Пространното житие (Българска легенда) – охридския архиепископ Теофилакт и Краткото житие (Охридска легенда) – архиепископ Димитрий Хоматиан, този..

публикувано на 25.11.18 в 08:00