Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село Бистрица, съвсем близо до София. Образованието си получава във Военното училище в столицата като музикантски ученик. Тъй като показва добри музикални данни, бързо усвоява необходимите умения и дисциплина, е назначен като фаготист в духовия оркестър към училището.
По-късно емигрира в САЩ с идеята да натрупа някакъв капитал и да се върне в родината. Там, през 1915 г., основава и ръководи първия български оркестър, в който кани наши сънародници, родени в Прилеп, Солун, София. В началото Bulgarian Balkan Band изпълнява само репертоар, усвоен от Стойо Крушкин в практиката му на гвардейски музикант – български маршове, китки от народни песни и пр. Отвъд океана предприемчивият българин се захваща и с редица други дейности. Преди време журналистът Венцислав Жеков – един от потомците на Крушкин, решава да проучи живота му, за да не остане делото му забравено от поколенията.
„За първи път чува духов оркестър като дете. Той е роден в Бистрица и в ранна възраст е даден в София като „чуваниче“ – гледал е малки деца. През това време се запалва по военните оркестри, които дефилират по улиците на София. Често тръгва след тях, имитира ги, марширува. Така тръгва по този път. Традицията продължава дори в САЩ – на снимките се вижда, че неговият оркестър е с униформи, знаем, че изпълняват музиката, която е свирил и той самият в България – т. е. той не скъсва връзката си с родината, независимо, че заминава толкова далече от нея.“
Венцислав Жеков успява да открие и сведения за репертоара на Bulgarian Balkan Band. В началото оркестърът изпълнява само българска музика, по-късно включва в репертоара си и американски произведения. Музикантите са били една от атракциите, канени на празници и чествания в различни градове на САЩ.
Предприемчивият българин открива и български ресторант в Калифорния, където сервира предимно български национални ястия. Той самият е готвач в ресторанта. Опитва се да съхрани себе си като българин и до голяма степен успява.
През октомври и ноември в Музея на София беше подредена изложба, посветена на живота и делото на Стойо Крушкин. В експозицията бяха представени негови снимки, документи, съхранени от семейството, както и от архиви в САЩ.
„Сглобихме една изключително интересна история, която вече е готова и като книга и се надявам скоро да излезе. Експонатите от изложбата дарихме на Музея на София. Появи се и идея, споделена от кмета на Бистрица, да се направи филм за Стойо Крушкин, за живота му и за Bulgarian Balkan Band.“
Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..
Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..
За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..
Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..
Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..
Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..
За първи път в своята 66-годишна история Филхармония „Пионер“ ще изпълни Симфония № 3 (известна под името „Ероика“) от Бетовен. Концертът е в столичната зала „България“, вход свободен за студенти и ученици. На диригентския пулт е Любомир Денев-син, който ръководи оркестъра през последните десетина години. Любомир е завършил дирижиране в НМА в..