Наред с празнуването по стар стил на Свети Трифон Зарезан и на църковния празник за успението на Св. Константин-Кирил Философ, много българи днес празнуват и Деня на влюбените Свети Валентин.
България е символ на качествени вина, посочи президентът Росен Плевнелиев пред винопроизводители в гербовата зала на "Дондуков 2", където беше отбелязан Денят на лозаря. Държавният глава подчерта, че в страната се произвеждат 102 милиона литра годишно, като от тях изнасяме 60% в чужбина.
Държавата трябва да подпомага успеха на българското вино, да го показва на света. Българските посланици трябва да бъдат посланици и на българското винопроизводство. Броят на туристите расте и понякога е жалко, когато просто ги каним в България, защото сме евтини, защото искаме да пият евтина бира и да ползват ниските цени. Огромна е перспективата на България в своите курорти да развие всичко, което е свързано с повече добавена стойност. С повече качества, с вкусното ядене, с прекрасните български вина.
В единствения у нас институт по лозарство и винарство в Плевен се съхраняват над 2 хиляди сорта български лози. Това засега е най-богатият генофонд на Балканите. Специалистите не крият тревогата си от намаляващите лозови масиви у нас, но и не спират да работят, казва директорът на института Виолета Димитрова.
Селекционната ни дейност e едно от основните направления, бих казала лицето на института, тъй като сорт се създава за минимум 10 години. Работим също и в технологично направление. Търсят се нови решения за подобряване на технологията за отглеждане на лозопосадъчен материал, технологията за отглеждане на лозята. Работи се по проблемите на биологичното лозарство. Дори бих казала, че вече имаме и сертификат за производство на биологично вино.
10 са одобрените нови сортове лози. Два от тях отговарят на всички съвременни изисквания, студоустойчивост на зимни температури и издръжливост на болести.
С традиционен ритуал бяха зарязани лозята в правителствената резиденция "Евксиноград" край Варна. На площ от 104 декара са засадени врачански мискет, шардоне и мерло. Меглена Роева, управител на резиденцията посочи, че през 2011 година реколтата е била много добра. В момента се подготвя голям проект на стойност 10 милиона лева, който предвижда до 2015 година да има реставрация на "Евксиноград" и консервация на археологическите разкопки в крепостта "Катрици" на територията на резиденцията, съобщи Роева. Информацията е на кореспондента на БНР Даниела Стойнова.
Първи по рода си биологично чист Трифон Зарезан организират в плевенското село Любеново. Организатори на празника са биоземеделски производители и природозащитници. Албена Симеонова от Фондацията за околна среда и земеделие твърди, че отглежда по най-чист екологичен начин своето лозе: Биологично лозарство означава, че трябва да работиш лозето така, както са го работили дедите ни, т.е. никакви химически торове и никакви препарати за химическа защита, дали пестициди, хербициди или инсектициди – само син камък и сяра. Науката казва много неща. Колегите, които правят конвенционално лозарство, берат по 1 тон от декар, понякога и повече, а аз не бера повече от 200-300 килограма, но затова пък гроздето е 100% чисто, изключително здравословно и виното, което се получава от това грозде, е най-вкусното и най-здравословно вино.
Трифон Зарезан е голям празник и в Сухиндол. Там за общата трапеза са приготвени 280 литра вино.
Влюбени снежни човеци се появиха пред входа на Регионалната библиотека „Партений Павлович” в Силистра, предаде кореспондентът на БНР Маргарита Иванова. Чрез тях екипът на библиотеката честити празниците на всички силистренци. Трифон Зарезан, с нос от морков, бутилка вино и венец от лозови пръчки на главата и елегантна бяла котка с огромно червено сърце на гърдите украсяват входа на библиотеката. Снежните фигури бързо се превърнаха в атракция и много граждани спираха, за да се снимат с тях. Екипът на библиотеката честити на всички влюбени и почитатели на хубавото вино с пожеланието да бъдат вечно влюбени в словото и опиянени от хубавата литература.
Във Велико Търново ще бъде открита нова атракция, наречена Дърво на желанията. По идея, родила се в социалната мрежа "Фейсбук", всяка вечер 5-метров явор в центъра на града ще бъде осветяван в зелено, за да се превърне в дърво на желанията. Всеки ще може да пусне в специална кутия своето съкровено послание с надеждата то да се сбъдне, каза кметът Даниел Панов, който е възложил реализацията на местни фирми. Той добави: Предложих да бъде вълшебно, да тупти червена светлина или сърце. Когато човек отиде до там, за да си пусне желанието, датчик ще го засича и тогава основното осветление ще угасва и ще започва да свети червеното, да мига като сърце. Просто да вкараме малко приказни елементи в самата идея.
Когато се съберат много писма, те ще бъдат пускани в небето с балон, пълен с хелий, за да се отвори място за нови желания на жителите и гостите на Велико Търново.