Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Ганев: Икономиката губи от сливането на почивни дни

Снимка: БГНЕС

България е една от страните с най-много почивни дни в света. Според икономисти изходът е приспадане от годишната отпуска – модел, който действа във Франция. Програмният директор по икономическите въпроси в Центъра за либерални стратегии Георги Ганев каза в предаването "Хоризонт до обед", че по света се ползват различни модели, но трябва да се погледне кой какви резултати дава и съобразно българските условия да се вземе решение как да бъде уреден този въпрос:

Аз лично винаги съм бил привърженик на това да няма такива сливания на почивни дни./…/ Върнахме се към порочната практика по-малко от месец преди съответните дати те да се променят, след като беше въведен ред почивните дни да се съобщават в началото на годината. Сега изведнъж ни се съобщава през ноември, че през декември настъпват някакви размествания и всеки, който си е правил някакви планове, ами да е мислил. Има една държава, която не се интересува от неговите планове.

Според Георги Ганев практиката със сливанията е започнала популистки:

В България празнуването се издига в култ за сметка на работенето. И когато малка отворена икономика, при която много голяма степен от нейната стопанска активност зависи от връзките й с чужбина, а там не са чували, че съответният ден в България е почивен, дори не е и национален, се получава нарушаване на всякакви стопански връзки.

Когато имаме обикновен ден от седмицата, който е обявен за неработен, защото се е паднал между почивни дни и празник, тогава икономиката, стопанството и националният доход, като цяло, губят, коментира икономистът.

Цялото интервю с Георги Ганев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна