Eмисия новини
от 07.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Социална спешна помощ "Улицата не е дом"

БНР Новини
Снимка: БГНЕС
Улицата не трябва да бъде дом, това ни казва един френски проект, който от октомври 2013 г. пилотно работи в столичните квартали „Лозенец”, „Триадица” и „Оборище” и е насочен към хората, изпаднали до там, че в момента улицата е техният единствен дом. Всъщност става дума за изпитана вече практика да се ограничава уязвимостта на изпадналите в крайна нужда хора в големите градове и да им се оказва бърза социална помощ. Инициативата тръгва от Франция и вече се прилага в 15 столици в света. Ние ще бъдем 16-ата столица, която ще работи по нейните правила и методи с подкрепата на френското посолство у нас, БЧК и Столична община. Засега ще се работи само в столицата, защото тук се концентрират голяма група бездомни хора. Те решават, че в София ще бъдат анонимни и могат да се справят по някакъв начин даже и на улицата. Простичко казано, става дума за мобилни екипи, които през нощта ще извършват редовни обиколки, с цел да разберат къде най-вече се събират тези бездомни хора, да направят първоначален контакт с тях, да им предоставят топла храна и напитки, да ги изслушат, за да разберат как са стигнали дотук. Най-важно е да се разбере в състояние ли са те да мислят за завръщане към нормалното си съществуване. В тези екипи има социални работници, шофьори, доброволци от БЧК. Всички те са обучени на техниките на социалната бърза помощ, но според председателя на БЧК Христо Григоров може да се направи още нещо:

Тези мобилни екипи са изключително важни и там ще сложим и по един парамедик. Ние ще го наложим в България, защото е необходимо. Парамедикът ще оказва първа долекарска помощ, където е необходимо. Много често тези хора са в безпомощно състояние. Целта на  екипите, заедно със Столична община, е да се даде възможност на бездомниците да почувстват, че не са сами, че има хора, на които могат да разчитат. На тях трябва да дадем възможност и за подслон. СО направи точно това, като осигури за нощувка 170 места. Тези хора трябва да получат една морална подкрепа, социално подпомагане, медицински грижи и материална помощ (храна, спални чували и пр.). БЧК работи в тази посока. Ние имаме такива опити в Русе, в Пловдив, Стара Загора. Моделът, който ни се предлага, е един изчистен модел и с провеждането му можем да стигнем до добро ниво, избягвайки вече направени грешки в други страни. Всички проучвания след разговорите с тези хора ни дават възможност да направим един много сериозен анализ и да концентрираме нашите усилия за по-ефективната ни работа.


Впрочем, от днес училището за парамедици започва да записва желаещи за обучение в професията парамедик - трета квалификационна степен. Обучението се провежда по програма, утвърдена от Националната агенция за професионално образование, обучение и е съгласувана с Германския червен кръст. Обучението е 960 учебни часа.
За повече информация заинтересованите могат да се обаждат на 0882 988 902 и 0889 601 260.

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени