Алтернативен гид към град София. Това се казва в обяснението към проекта "Mini Sofia" - "Минималистична София" на фотографа Николай Николов: Това е по-различен поглед към града, най-вече към взаимодействията между човек и среда. Търся нещо, което да извадя от контекста и да го направя да изглежда абсурдно, абстракно, нелепо. Основен лайтмотив в цялото това нещо се явява отчуждеността между хората, която аз смятам за основна болест на едно общество, представи проекта си в интервю за "Преди всички" фотографът.
Изненадващ е неговият поглед, защото във всяка фотография можем да видим това, което смятаме, че е отминало с падането на Берлинската стена през 1989, а именно - огромната машина на тоталитарната държава, изправена срещу малкия човек.
Човекът остава изолиран, малък и самотен, запечатан и рамкиран от геометрията на държавата.
Вероятно затова фотографиите на Николай Николов привличат интереса на раздела
градска лаборатория Сити лаб на The Atlantic. В публикация, озаглавена "Комунизмът, геометрията и историите, които разказват сградите в България", авторът Марк Бърнс обръща внимание на уникалния поглед на младия фотограф Николай Николов към следите от комунистическото минало в градската среда на столицата.
В интервюто на Ирина Недева за предаването "Преди всички" Николай Николов сподели, че снима по време на дълги разходки пеша из града. Казва, че се стреми да покаже малкия човек чрез средствата на фотографията.
Снимките могат да бъдат видяни в блога на Николай Николов
http://minisofia.com/Цялото интервю с Николай Николов можете да чуете от звуковия файл.