Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба с творби на известни български художници в къщата музей "Атанас Кръстев – Начо Културата" в Пловдив

Изложбата е посветена на 10-годишнината от основаването на фондацията на името на Атанас Кръстев – Начо Културата. Само неговите най-близки хора знаят истинското му име, защото за хората Начо Културата е построил и възродил старинен Пловдив. По повод тази годишнина от създаването на фондацията и къщата музей, в галерия „Червеното пони“ снощи (17 септември) с тържествена програма се откри изложба от негови портрети, създадени от най-големите български художници, както и творби от личната му колекция. Така се почете и 92-та година от рождението на тази емблематична фигура не само за Пловдив, а и за цялата ни култура.
Атанас Кръстев е основният инициатор и радетел за реставрирането и реконструкцията на Античния театър и Римския стадион в Пловдив. Той поставя началото на камерните есенни изложби в Стария град, както и създаването на музеите на Златю Бояджиев и Георги Божилов – Слона. По негово време и благодарение на личното му участие, през 1979 година Старият Пловдив е удостоен с международната награда на ЮНЕСКО - златен медал за изключителни заслуги за опазване и съхранение на европейската строителна култура.
Художникът Иван Шишков, управител на фондация „Атанас Кръстев - Начо Културата“, представи пред Юлия Петрова идеята си:
Целта на фондацията е да продължим това, което Начо е вършил през целия си живот, тоест опазването на архитектурните паметници на културата в резерват Старинен Пловдив и осъществяване на всякакъв вид художествена дейност. Запазили сме неговата уникална колекция, която е изложена като постоянна експозиция в неговия дом. На първия етаж сме експонирали само негови портрети, дело на най-изявените български художници, които са му били приятели. Всички те са му били подарени, което е уникално за балканските нрави. Начо много малко работи е изкупувал. Потретите са около 30.
На втория етаж, където беше домът му, е експонирана неговата колекция. Това представлява къщата-музей.
В галерията „Червеното пони“, която ние двамата с него регистрирахме през 89-а година, ще изложим на открито за тази вечер няколко от значимите портрети от колекцията му: от Златю Бояджиев, от Слона, от Димитър Киров, Светлин Русев, Кучков и още няколко знакови портрети. Освен портретите показваме и повече от 100 работи на всички значими български художници. Не сме пропуснали нито един. Начо Културата беше един феномен и изложбата е израз на почитта към него. Той беше много контактен човек, не се дистанцираше от хората, допускаше всеки до себе си. И другото: той си беше прегърнал идеята за Стария град и за неговото възраждане. Това фактически е второто възраждане в архитектурата на Стария град, защото когато той пое управлението на Старинен Пловдив горе Стария град си беше гробница. Повечето от къщите бяха полусрутени. В продължение на 37 години бяха реставрирани изцяло 140 къщи. Бяха открити Античният театър, Римският стадион до Джумаята, все знакови обекти. Те бяха много рискови, защото за Античния театър трябваше да се събори една цяла улица. Всички хора, които поканих направо се просълзяваха като връщаха спомените си за него.
Най-хубавото е, че Начо го помнят. Къщата-музей работи вече 10 години и хората я познават. Сега трябва да приобщим младите хора към направеното от Начо, защото те трябва да го знаят и помнят. Щастлив съм, че успяхме да осъществим този проект и да продължим живота на създаденото от Начо.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени