Очевидно е, че не само БНБ, но и централните банки, които не са във Валутен борд, обикновено не участват пряко в рекапитализация. Обикновено това е един координиран процес, при който Централната банка, плюс съответното правителство, взема решение за рекапитализация. В нашия случай Централната банка би могла да направи е да координира някакъв процес за участие на различни институции, които биха могли да участват в рекапитализацията, каза проф. Ганчо Ганчев, съветник на служебния премиер проф. Георги Близнашки, коментирайки решението на временната бюджетна комисия на Народното събрание да предложи законодателна промяна, според която БНБ да е задължена да положи усилия за оздравяването на банка с отрицателен капитал. В интервю за предаването "12+3" той обясни:
Единственият начин е държавата да използва фискалния резерв или пък да имитира специален дълг на финансовия пазар, чрез който да участва в рекапитализацията, но доколкото разбирам, народните представители не са склонни да одобрят такъв проект, така че става въпрос единствено за международни инвеститори, които могат да бъдат както частни банки или финансови компании, така и международни публични инвестиции.
Проф. Ганчев посочи и какво може да се предприеме: Това, което може да се направи, е да се предприемат крачки за изплащане на гарантираните депозити, а може би и с промени в законодателството да се отложи малко времевият период, в рамките на който банката евентуално да бъде оздравена.
Проф. Ганчев посочи, че догодина предстои преглед на банковия надзор от страна на Световната банка и МФВ и да се посочат проблемите, които е имало в тази област и които са позволили появата на тази криза.
Според него не може да бъде изключена вероятността някой нарочно да иска да затвори банката: Тази вероятност не може да бъде изключена по никакъв начин. Възможни са всякакви варианти, при положение че има недостатъчно информация и надзорните органи не са били в състояние напълно да контролират и предотвратят подобни действия.
Цялото интервю на Снежана Иванова с проф. Ганчо Ганчев чуйте от звуковия файл.