В началото на днешната търговия "черното злато" се оказа под нов натиск от продажби обратно към петгодишните дъна от вчера сутринта, тъй като инвеститорите използваха снощния опит за възходяща корекция на петролните цени, за да приберат печалби от техни "къси" фючърсни позиции.
Опасенията, свързани със свръхпредлагане на ценното гориво при сигнали за забавяне на глобалния икономически растеж остават основна движеща сила за драматичния спад на петролните цени от юни насам с над 40 процентни пункта.
Януарските фючърси на петрола тип "брент" се понижават с 1,41% към 65,90 долара за барел, изтривайки снощния отскок с 1%, но на този етап остават над петгодишното дъно от 65,29 долара, което беше ударено в началото на вчерашната търговия (дъно от 9-и декември). В понеделник (8-и декември) цените на "черното злато" се сринаха с над 4% - третата най-голяма еднодневна загуба през настоящата година.
Фючърсите на американския лек суров петрол се понижават с 1,5% към 62,84 долара за барел след вчерашен отскок от негово петгодишно дъно около 62,25 долара и след като в началото на седмицата се сринаха с 4,2 процентни пункта.
Днес вниманието на участниците на петролните пазари ще бъде насочено към редовните седмични данни за запасите на петрол в САЩ на Енергийната информационна агенция (EIA).
Снощните данни на Американския петролен институт (API) показаха изненадващ ръст на петролните запаси през последната седмица с 4,4 млн. барела до 377,4 млн. барела при прогнози за понижение с 2,2 млн. барела.
Междувременно EIA намали своите прогнози за растежа на петролния добив в САЩ през 2015-а година с около 100 хиляди барела на ден - сигнал за потенциално негативното влияние от по-ниските цени и от по-слабото от очакваното потребление на "черното злато" в глобален план.
В същото време членовете на ОПЕК продължават да се чудят как да отговорят на падащите петролни цени и на наличния глобален петролен излишък. Според енергийния министър на Алжир не е изключено петролният картел да проведе извънредна среща преди следващата редовна среща, планира за юни 2015-а година. На важната среща на ОПЕК към края на ноември Саудитска Арабия успя да блокира опитите за намаляване на предлагането на петрол и това задълбочи драматичната обезценка на ценното гориво.